statystyki

Warszawsko-kijowski odlot. Śmigłowce Mi-17 z nowymi silnikami?

autor: Maciej Miłosz23.11.2016, 07:54; Aktualizacja: 23.11.2016, 08:22

Trwają rozmowy o wyposażeniu śmigłowców Mi-17 w silniki produkowane przez Motor Sicz.

Minister Antoni Macierewicz zapowiadał na antenie TV Trwam budowę polsko-ukraińskiego śmigłowca. I choć pogłoski o takim projekcie wydają się przesadzone, wiadomo, że trwają rozmowy o tym, by w polskich wojskowych śmigłowcach Mi-17 wymienić silniki. W tym aspekcie współpraca z Ukraińcami wydaje się zupełnie realna. Choć daleko stąd do budowy wspólnego śmigłowca, o którym mówił minister Macierewicz.

– Rozmawiałem w tej sprawie z Ukraińcami już wielokrotnie. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to za kilka miesięcy będzie można zaprezentować służące w naszym wojsku Mi-17 z nowymi ukraińskimi silnikami – zapowiada Dariusz Wroński, emerytowany generał, pilot, a obecnie prezes spółki Centrum Wdrożeniowo-Produkcyjne ITWL. Po wymianie silnika w pierwszej maszynie potrzebna byłaby eksploatacja nadzorowana. Chodzi o 80–100 godzin pracy, podczas których byłyby dokładnie sprawdzane wszelkie parametry.

Jeśli się uda, to pierwsze zmodyfikowane maszyny mogłyby trafić do służby już pod koniec przyszłego roku. – To zależy od dwóch rzeczy: podjęcia decyzji przez kierownictwo MON, a później od sprawdzenia nowego sprzętu – wyjaśnia Wroński.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane