statystyki

Warszawsko-kijowski odlot. Śmigłowce Mi-17 z nowymi silnikami?

autor: Maciej Miłosz23.11.2016, 07:54; Aktualizacja: 23.11.2016, 08:22

Trwają rozmowy o wyposażeniu śmigłowców Mi-17 w silniki produkowane przez Motor Sicz.

Minister Antoni Macierewicz zapowiadał na antenie TV Trwam budowę polsko-ukraińskiego śmigłowca. I choć pogłoski o takim projekcie wydają się przesadzone, wiadomo, że trwają rozmowy o tym, by w polskich wojskowych śmigłowcach Mi-17 wymienić silniki. W tym aspekcie współpraca z Ukraińcami wydaje się zupełnie realna. Choć daleko stąd do budowy wspólnego śmigłowca, o którym mówił minister Macierewicz.

– Rozmawiałem w tej sprawie z Ukraińcami już wielokrotnie. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to za kilka miesięcy będzie można zaprezentować służące w naszym wojsku Mi-17 z nowymi ukraińskimi silnikami – zapowiada Dariusz Wroński, emerytowany generał, pilot, a obecnie prezes spółki Centrum Wdrożeniowo-Produkcyjne ITWL. Po wymianie silnika w pierwszej maszynie potrzebna byłaby eksploatacja nadzorowana. Chodzi o 80–100 godzin pracy, podczas których byłyby dokładnie sprawdzane wszelkie parametry.

Jeśli się uda, to pierwsze zmodyfikowane maszyny mogłyby trafić do służby już pod koniec przyszłego roku. – To zależy od dwóch rzeczy: podjęcia decyzji przez kierownictwo MON, a później od sprawdzenia nowego sprzętu – wyjaśnia Wroński.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane