Sierant: Felieton o zapylaniu łąki

autor: Artur Sierant21.11.2016, 07:52; Aktualizacja: 21.11.2016, 13:39

Na początku października zadrwiłem sobie z tego, że bardzo dużo się obecnie mówi o produkcji dronów, a firm tym się zajmujących nie ma. To znaczy, nie ma na giełdzie. Jak się okazało, niesłusznie. Jeszcze nie produkują, ale już projektują.

CO LEPSZE AKTYWA

Otóż w połowie września notowana na rynku NewConnect firma Europejski Fundusz Energii poinformowała o pewnej inwestycji dokonanej przez swoją spółkę zależną EFE Romania. Przeoczyłem tę informację, więc się teraz poprawiam: „Spółka nabyła majątkowe prawa autorskie do prototypu urządzenia dron. Urządzenie zostało stworzone przez polskich inżynierów wynalazców i jest w pełni polskim urządzeniem, bazującym na polskiej myśli technologicznej i autorskim oprogramowaniu”. I dalej: „dron ma być sprzedawany na terenie Polski, a także stać się produktem eksportowym”.

Niestety z przytaczanego komunikatu nie dowiedzieliśmy się, ile za owe majątkowe prawa autorskie zapłacono. W zamian za to w dalszej części komunikatu jest informacja, że spółka matka sprzedała 45 proc. udziałów w EFE Romania. I tu również nie dowiadujemy się za ile. Ciekawe, ile pieniędzy zostało w kasie spółki po kupieniu tych planów. Próbowałem zrobić jakieś oszacowania na podstawie sprawozdania za trzeci kwartał. Ale nie była to jedyna dokonana w tym kwartale inwestycja, dla której nie poznaliśmy ceny nabycia i nie dało się tego zrobić. Wiemy tylko, że spółkę założono w marcu tego roku i jej kapitał zakładowy wynosi 0,2 mln zł oraz że będzie ona prowadziła projekty inwestycyjne na rumuńskim rynku kapitałowym i zamierza inwestować w sektor B+R na terenie Rumunii.

Nie wiemy również, kto nabył mniejszościowe udziały – zmiana nie została jeszcze wykazana w KRS. Przypuszczam, że była to operacja wiązana: „nasza spółka kupi od was plany drona, a wy kupicie udziały w tej spółce”. Jeżeli tak jest, to związanie polskich inżynierów wynalazców z firmą jest rozsądnym przedsięwzięciem.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane