statystyki

Podkręcanie bankowych statystyk. Banki zachęcają klientów do kredytów

autor: Małgorzata Kwiatkowska16.11.2016, 07:36; Aktualizacja: 16.11.2016, 09:16
Kredyty mniej dostępne

Kredyty mniej dostępneźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Instytucje finansowe starają się zachęcić klientów do starań o kredyt hipoteczny na koniec roku. Wyraźniejszego wzrostu sprzedaży można się spodziewać na początku 2017 r.

Z promocją kredytu hipotecznego ruszył Raiffeisen Polbank i zaoferował obniżki marż dla wniosków, które trafią do niego do końca grudnia. Podobnie zagrały Deutsche Bank Polska i mBank. W ING Banku Śląskim do końca listopada klienci mogą wybierać między niższą marżą lub zerową prowizją. Rezygnację z prowizji dla wniosków o kredyt złożonych do końca roku oferuje Bank Millennium. Wcześniej taka promocja była dostępna tylko dla uczestników  programu Mieszkanie dla Młodych.

Specjaliści nie wykluczają, że te ruchy przyciągną do banków niezdecydowanych jeszcze klientów. Na rynku panuje jednak przekonanie, że w końcu tego roku szału sprzedażowego spodziewać się nie należy.

Jeden z głównych powodów to zablokowanie w lipcu dostępu do 373 mln zł z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych na dopłaty do kredytów w 2017 r. O ile w pierwszej połowie roku podbijał on statystyki, to w III kwartale odcięcie kupujących od pieniędzy z MdM negatywnie wpłynęło na popyt na kredyty. Jacek Furga, przewodniczący komitetu ds. finansowania nieruchomości Związku Banków Polskich, podaje, że według wstępnych informacji w porównaniu z II kwartałem spadły i liczba, i wartość nowo udzielonych kredytów hipotecznych.

– Jeśli chodzi o liczbę, to spadek szacujemy na kilkanaście procent, a pod względem wartości o 10 proc. Spodziewam się, że oczekiwanie na odblokowanie pieniędzy z MdM w styczniu spowoduje, że także IV kw. będzie dość słaby, jeśli chodzi o sprzedaż. Z kolei w I kw. 2017 r. należy spodziewać się mocnego odbicia po tym, jak klienci ruszą znowu po MdM – ocenia.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane