statystyki

Polskie sieci franczyzowe: Sprzedajemy światu pomysły na biznes

autor: Patrycja Otto12.10.2016, 07:44; Aktualizacja: 12.10.2016, 09:24
W realizacji eksportowych planów pomagają dotacje unijne.

W realizacji eksportowych planów pomagają dotacje unijne.źródło: ShutterStock

Nasze sieci franczyzowe coraz chętniej szukają inwestorów za granicą. Już 110 marek ma placówki w innych krajach.

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba sieci eksportujących swój pomysł na biznes zwiększyła się o ponad 50 proc., a w ciągu dekady – ponad czterokrotnie. Już niedługo liczba takich firm może sięgnąć 200. Z najnowszego raportu o rynku franczyzy w Polsce przygotowanego przez Profit System wynika, że do debiutu poza granicami kraju szykuje się kolejnych 89 sieci.

– O ile wśród tych, które już eksportują swój pomysł na biznes, dominują firmy odzieżowe, obuwnicze czy kosmetyczne, o tyle w grupie tych, które dopiero mają taki zamiar, przeważają gastronomiczne – mówi Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa w Profit System. Wśród sieci, które szykują się na podbój świata, są m.in. Cleopatra czy Lodostrefa.

Pierwszy krok ku zagranicy zrobiła firma Bike Cafe, nieujęta jeszcze w statystykach. – Otworzyliśmy sklepy w Czechach i Finlandii. Planujemy otwarcia w Niemczech i Holandii – informuje Marcin Łojewski, odpowiedzialny w firmie za rozwój sieci. Przekonuje, że do ekspansji zachęca duże zainteresowanie marką. – Mamy zapytania o możliwość uruchomienia placówki pod naszym logo z całego świata. Niemal, bo bez Afryki – podkreśla.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • Jedrek(2016-11-18 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo cieszy, że Nasze firmy zaczynają coraz bardziej podbijać rynki zagraniczne. Jednak jeżeli planujemy rozpocząć przygodę z biznesem to jaki jego model według Was byłby najlpeszym rozwiązaniem aktualnie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jedrek(2016-11-26 20:00) Zgłoś naruszenie 00

    Co masz na myśli mówiąc, że każdy znajdzie coś na star? Z tego co kojarzę to ta Grupa zajmuje się branżą spożywczą, tak?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane