Po przejęciu ubezpieczeń kilku dużych firm kontrolowanych przez państwo towarzystwo założone przez PZU skoncentruje się na mniej popularnych szpitalach
TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW PZUW) zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na działalność dostał niecały rok temu, ale szybko pnie się w statystykach wpływów ze składek ubezpieczeniowych. Według najnowszych danych nadzoru w I połowie roku było to 61,7 mln zł. To dało TUW PZUW 23. miejsce w segmencie ubezpieczeń majątkowych. Trzy miesiące wcześniej składka wynosiła 2,3 mln zł, co stawiało towarzystwo na miejscu 31. Zarząd nie podaje prognoz co do przewidywanego wyniku w całym 2016 r.
Towarzystwo na zasadzie wzajemności ubezpiecza wyłącznie swoich członków, są oni jednocześnie jego współwłaścicielami. Dzięki temu polisy mogą być tańsze niż w ubezpieczeniach komercyjnych. W PZUW wzajemne ubezpieczenie obejmuje członków tzw. związku. Działa ich w ramach towarzystwa ponad 20, tworzonych albo dla konkretnych grup kapitałowych – ich spółki ubezpieczają się wzajemnie, albo branżowych – dla członków niepowiązanych kapitałowo.
– W tej chwili finalizujemy formalności związane z wejściem do PZUW ok. 30 nowych członków – informuje Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW. Chodzi zarówno o spółki z grup kapitałowych, które przystąpiły do towarzystwa, jak i od nich niezależne. – Aktualnie pracujemy nad członkostwem kolejnej dużej grupy kapitałowej, ale z uwagi na tajemnicę ubezpieczeniową nie możemy zdradzić szczegółów – zapowiada Rafał Kiliński.
Dotychczas szeregi TUW PZUW w segmencie grup kapitałowych zasilały przede wszystkim spółki kontrolowane przez Skarb Państwa. Do wejścia zachęcał je ówczesny minister skarbu Dawid Jackiewicz. Tylko w III kw. na taki krok zdecydowały się spółki energetyczne Tauron, Enea i Polska Grupa Energetyczna, a także węglowa Polska Grupa Górnicza. Nie wiadomo, czy grupa, z którą rozmawia TUW PZUW, także ma związki ze Skarbem Państwa.
Z naszych informacji wynika, że wśród państwowych firm nie ma jednomyślności w sprawie ewentualnego przystąpienia do PZUW. Do TUW nie chce się przenosić np. PKP Intercity. Za to Giełda Papierów Wartościowych potwierdziła otrzymanie oferty i rozważa przystąpienie do towarzystwa. Teraz grupa GPW korzysta z usług Avivy, Warty i PZU.
Obecnie klientami PZUW jest 11 grup kapitałowych i kilkanaście szpitali. I to na tej drugiej grupie klientów chce w najbliższym czasie oprzeć swój rozwój towarzystwo. – W porównaniu do wstępnych założeń, w tym roku rozwinęliśmy się ponad zakładany plan. W końcu roku chcemy skupić się na zwiększeniu obecności w segmencie szpitali – mówi prezes TUW PZUW.
Dla innych ubezpieczycieli oznacza to chwilę oddechu. Poza PZU niewiele zakładów sprzedaje polisy dla takich placówek. Za to konkurencja o asekurację dużych przedsiębiorstw jest bardzo ostra.
– Dotychczas TUW PZUW przejmował z rynku największe firmy. Zobaczymy, jak sytuacja będzie się rozwijać – ocenia członek zarządu jednego z komercyjnych ubezpieczycieli.
Nasz rozmówca przyznaje, że nowy TUW to problem dla innych firm. Ale zaznacza, że takie przedsięwzięcie może być ryzykowne i dla klientów. – Wejście do TUW i rezygnacja np. z pośredników może spowodować ograniczenie możliwości porównywania ofert. Sama obecność w TUW nie oznacza, że klienci automatycznie dostaną najlepszy produkt – ocenia przedstawiciel branży. Podobne głosy słychać też wśród brokerów, czyli niezależnych pośredników ubezpieczeniowych.
Ale TUW PZUW to niejedyna przyczyna utraty przez branżę ubezpieczeniową klientów powiązanych ze Skarbem Państwa. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo założyło własne towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych. Chodzi o portfel ubezpieczeń wart ponad 70 mln zł w skali roku. Polski Gaz TUW, bo tak nazywa się nowy podmiot, pierwszą część portfela PGNiG przejmie od 1 stycznia 2017 r. PGNiG przyznaje, że negocjowało wejście do PZUW, ale specyfika działalności grupy i duża liczba podmiotów wchodzących w jej skład spowodowały, że firma zdecydowała się na własny TUW. Grupa liczy, że dzięki temu jej oszczędności w skali roku wyniosą 16–20 mln zł.
– Pełny efekt osiągniemy na koniec 2018 r. – informuje Marcin Poznań z PGNiG.
500 mln zł składki ma zebrać PZUW w 2020 r. – wynika z najnowszej strategii PZU
5,23 mld zł składki w ubezpieczeniach majątkowych i pozostałych osobowych zebrało w I półroczu 2016 r. PZU
15,3 mld zł składki zebrały w tym segmencie wszystkie towarzystwa