statystyki

Nasza narodowa specjalność: Sklepy monopolowe

autor: Janusz K. Kowalski, Patrycja Otto12.10.2016, 07:44; Aktualizacja: 12.10.2016, 09:00
alkohol, akcyza, banderola

Zarabiamy coraz więcej, w związku z czym coraz chętniej sięgamy po droższe trunki.źródło: ShutterStock

W ubiegłym roku liczba punktów sprzedaży z wódką, winem i piwem wyniosła 4882 i była ponad dwa razy większa niż przed 13 laty. Rynek rozwija się dynamicznie, bo za wzrost popytu na alkohol odpowiadają rosnące zarobki Polaków.

Sklepów z alkoholem jest w Polsce bardzo dużo i przybywa ich w szybkim tempie. W 2015 r. było ich o 13 proc. więcej niż w roku poprzednim i o ponad 112 proc. niż w 2002 r. – wynika z danych GUS.

Zdaniem ekspertów to zasługa przede wszystkim wzrostu zasobności portfeli Polaków. W ubiegłym roku przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny gospodarstwa domowego liczony na osobę (oprócz pensji obejmujący również inne dochody – np. z wynajmu mieszania) wyniósł 1386 zł i był realnie (po uwzględnieniu inflacji) o 4,3 proc. wyższy niż w roku poprzednim. Z danych GUS wynika również, że najwięcej na alkohol wydają pracownicy zatrudnieni na stanowiskach nierobotniczych – kierownicy oraz specjaliści, których średnie zarobki są najwyższe. Na trunki przeznaczali oni w ubiegłym roku przeciętnie 18,2 zł miesięcznie. Tuż za nimi były osoby pracujące na własny rachunek (odpowiednio 18 zł), a na trzecim miejscu uplasowali się emeryci (13,8 zł). To nie znaczy, że robotnicy czy rolnicy, których wydatki na alkohol są najmniejsze, piją najmniej. Sięgają po prostu po tańszy alkohol, czasem z przemytu, lub po bimber. W całym ubiegłym roku w sklepach, hurtowniach i u producentów wydaliśmy na alkohol i papierosy (nie ma danych o wydatkach na sam alkohol) 58,9 mld zł – o 0,5 pkt. proc. więcej niż w roku poprzednim.

Zarabiamy coraz więcej, w związku z czym coraz chętniej sięgamy po droższe trunki. W kategorii whisky import liczony w butelkach o pojemności 0,7 l na przestrzeni ostatnich czterech lat zwiększył się o ponad 60 proc.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane