Prezes PZL Świdnik: Inni obiecują miejsca pracy, my już działamy

autor: Maciej Miłosz12.10.2016, 07:44; Aktualizacja: 12.10.2016, 09:02
Krzysztof Krystowski, premier Beata Szydło i Mieczysław Majewski

Krzysztof Krystowski, premier Beata Szydło i Mieczysław Majewski w Świdnikuźródło: PAP
autor zdjęcia: Wojciech Pacewicz

Niektórzy obiecują 6 tys. miejsc pracy. Ale przy montażu końcowym powstaje ich 10–15 na jedną maszynę. Więc przy 50 śmigłowcach daje to najwyżej 750 etatów – mówi Krzysztof Krystowski, prezes PZL Świdnik.

Negocjacje z Airbusem zakończone. Minister obrony zapowiedział zakup blackhawków. W Świdniku korki od szampana już wystrzeliły?

Na to za wcześnie. Ale decyzja rządu otwiera przed nami nowe perspektywy. Główną przyczyną tego, że wyszło, jak wyszło, jest koncept jednego śmigłowca do wszystkiego. To jest utopia. Śmigłowce muszą być dostosowane do poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. Tam, gdzie potrzebujemy maszyn o wysokich parametrach, powinniśmy je kupić, ale tam, gdzie możemy używać maszyn bardziej ekonomicznych w eksploatacji i zakupie, nie ma co przepłacać.

Co PZL Świdnik mogą zaoferować Wojsku Polskiemu?

Zdecydowaną przewagą naszej firmy w stosunku do jakiegokolwiek konkurenta jest to, że od 60 lat produkujemy maszyny w Polsce. Możemy oferować zarówno rodzime konstrukcje jak Głuszec, jak i AW 149, obecnie najnowocześniejszy średni śmigłowiec wielozadaniowy na świecie. A także doskonałe śmigłowce morskie: AW 159 czy największy – AW 101. Co więcej, możemy zagwarantować, że wszystkie będą powstawały w Polsce.

Zakład jest w Świdniku, ale właścicielem jest duży zagraniczny koncern. W stosunku do Airbusa często podnoszono zarzut, że to kapitał zagraniczny. Czym więc się różnicie od potencjalnego zakładu, który miał Airbus wybudować w Łodzi?

Różnica jest ogromna. Jesteśmy polską firmą produkującą śmigłowce od 60 lat, od której istnienia zależą już dziś dziesiątki tysięcy miejsc pracy.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane