statystyki

Handel: W Polsce rośnie moda na zakładnie winnic

autor: Patrycja Otto05.10.2016, 07:56; Aktualizacja: 05.10.2016, 09:55
czerwone wino

Barierą jest cena. Nasze wino kosztuje 30–50 zł, importowane 20–30 złźródło: ShutterStock

Rośnie moda na zakładanie winnic. Przedsiębiorców do inwestowania w tę niszę zachęca rosnący popyt na rodzime trunki. Sprzedają się dobrze już nie tylko w kraju, ale i za granicą. A ocieplający się klimat sprzyja owocom.

Według najnowszych danych Agencji Rynku Rolnego w Polsce funkcjonują już 152 winnice. To o ponad 47 proc. więcej niż w końcu 2015 r., kiedy ich liczba wzrosła o 35 proc., do 103. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat liczba winnic zwiększyła się aż o 660 proc.

– Polacy pozazdrościli hobby Francuzom i Hiszpanom, a że klimat coraz bardziej sprzyja uprawie winorośli, bo lata są coraz dłuższe i cieplejsze, a zimy krótsze i mniej mroźne, przybywa osób, które chcą spróbować swoich sił w tym sektorze – komentuje Anna Kalinowska z Polskiej Rady Winiarstwa.

Szczególnie że popyt na wino jest coraz większy. W 2015 r., według GUS, jego spożycie na osobę sięgało 6,3 l. W 2013 r. było to 5,8 l. Do tego polskie społeczeństwo bogaci się, wraz ze zwiększaniem się zasobności portfela zmieniają się też trendy w konsumpcji trunków. Potwierdza to Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego, wskazując, że pijemy częściej, ale za to mniej procentowe alkohole. Warto też wspomnieć o rosnącym zainteresowaniu produktami regionalnymi, do których polskie wina się zaliczają.

To wszystko sprawia, że nie tylko przybywa winnic, ale rośnie ich powierzchnia, bo istniejące decydują się na rozwój. Świadczy o tym przyrost w zakresie obszarów upraw winorośli, który jest większy niż przyrost w liczbie winnic. W 2015 r., według danych Polskiej Rady Winiarstwa, w końcu ubiegłego roku uprawy były prowadzone na 194 ha. W tym roku, zdaniem ekspertów, dynamika ta jest utrzymana, co oznacza, że powierzchnia upraw winorośli w naszym kraju może sięgać już około 280 ha. Co ważne, dzieje się tak, mimo że koszty związane z założeniem własnej winnicy nie należą do niskich. Na stworzenie winnej powierzchni poniżej 1 ha potrzeba kilkaset tysięcy złotych. Nakłady będą już milionowe, jeśli w grę będzie wchodziła winnica kilkuhektarowa. Do tego na pierwsze zyski trzeba kilka lat poczekać.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane