statystyki

Handel: W Polsce rośnie moda na zakładnie winnic

autor: Patrycja Otto05.10.2016, 07:56; Aktualizacja: 05.10.2016, 09:55
czerwone wino

Barierą jest cena. Nasze wino kosztuje 30–50 zł, importowane 20–30 złźródło: ShutterStock

Rośnie moda na zakładanie winnic. Przedsiębiorców do inwestowania w tę niszę zachęca rosnący popyt na rodzime trunki. Sprzedają się dobrze już nie tylko w kraju, ale i za granicą. A ocieplający się klimat sprzyja owocom.

Według najnowszych danych Agencji Rynku Rolnego w Polsce funkcjonują już 152 winnice. To o ponad 47 proc. więcej niż w końcu 2015 r., kiedy ich liczba wzrosła o 35 proc., do 103. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat liczba winnic zwiększyła się aż o 660 proc.

– Polacy pozazdrościli hobby Francuzom i Hiszpanom, a że klimat coraz bardziej sprzyja uprawie winorośli, bo lata są coraz dłuższe i cieplejsze, a zimy krótsze i mniej mroźne, przybywa osób, które chcą spróbować swoich sił w tym sektorze – komentuje Anna Kalinowska z Polskiej Rady Winiarstwa.

Szczególnie że popyt na wino jest coraz większy. W 2015 r., według GUS, jego spożycie na osobę sięgało 6,3 l. W 2013 r. było to 5,8 l. Do tego polskie społeczeństwo bogaci się, wraz ze zwiększaniem się zasobności portfela zmieniają się też trendy w konsumpcji trunków. Potwierdza to Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego, wskazując, że pijemy częściej, ale za to mniej procentowe alkohole. Warto też wspomnieć o rosnącym zainteresowaniu produktami regionalnymi, do których polskie wina się zaliczają.

To wszystko sprawia, że nie tylko przybywa winnic, ale rośnie ich powierzchnia, bo istniejące decydują się na rozwój. Świadczy o tym przyrost w zakresie obszarów upraw winorośli, który jest większy niż przyrost w liczbie winnic. W 2015 r., według danych Polskiej Rady Winiarstwa, w końcu ubiegłego roku uprawy były prowadzone na 194 ha. W tym roku, zdaniem ekspertów, dynamika ta jest utrzymana, co oznacza, że powierzchnia upraw winorośli w naszym kraju może sięgać już około 280 ha. Co ważne, dzieje się tak, mimo że koszty związane z założeniem własnej winnicy nie należą do niskich. Na stworzenie winnej powierzchni poniżej 1 ha potrzeba kilkaset tysięcy złotych. Nakłady będą już milionowe, jeśli w grę będzie wchodziła winnica kilkuhektarowa. Do tego na pierwsze zyski trzeba kilka lat poczekać.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane