statystyki

Roundup będzie niemiecki. Bayer kupuje Monsanto

autor: Tomasz Jóźwik15.09.2016, 07:45; Aktualizacja: 15.09.2016, 08:20
Bayer

Bayer, niemiecki koncern działający w branży farmaceutycznej (producent m.in. aspiryny) i chemicznej, pierwszą ofertę przejęcia Monsanto złożył w maju.źródło: PAP
autor zdjęcia: OLIVER BERG

 Bayer kupuje Monsanto. Powstanie największa na świecie firma produkująca materiał siewny i środki ochrony roślin. Nasze Azoty się nie boją.

Bayer, niemiecki koncern działający w branży farmaceutycznej (producent m.in. aspiryny) i chemicznej, pierwszą ofertę przejęcia Monsanto złożył w maju. Zaproponował 122 dol. za akcję, ale udziałowców amerykańskiej firmy przekonała dopiero kwota 128 dol., o 21 proc. wyższa od kursu akcji Monsanto na giełdzie. Jeśli stosowne zgody wyrażą organy antymonopolowe, to dojdzie do największej transakcji w tym roku i największego przejęcia zagranicznego przedsiębiorstwa dokonanego przez firmę niemiecką. 66 mld dol. to kwota o 60 proc. wyższa niż w 1998 r. zapłacił dotychczasowy rekordzista Daimler za przejęcie kontroli nad amerykańskim Chryslerem.

Zyski Monsanto w ciągu spadły roku o połowę

Zyski Monsanto w ciągu spadły roku o połowę

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Monsanto jest pionierem w pracach nad żywnością zmodyfikowaną genetycznie – to przede wszystkim dzięki działaniom tej firmy ponad 90 proc. wysiewanej w USA kukurydzy i soi pochodzi z nasion genetycznie zmodyfikowanych. Koncern specjalizuje się także w produkcji środków ochrony roślin. Jego sztandarowym produktem jest opatentowany w latach 70. herbicyd o nawie Roundup, używany w rolnictwie i sadownictwie. Od lat firma zmaga się z oskarżeniami, że glifostat, substancja czynna zawarta w herbicydzie, jest szkodliwa dla zdrowia. Francuski sąd zmusił Monsanto do zmiany etykiety produktu, na której firma twierdziła, że Roundup jest biodegradowalny i nie zostawia śladów w glebie.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane