statystyki

Roundup będzie niemiecki. Bayer kupuje Monsanto

autor: Tomasz Jóźwik15.09.2016, 07:45; Aktualizacja: 15.09.2016, 08:20
Bayer

Bayer, niemiecki koncern działający w branży farmaceutycznej (producent m.in. aspiryny) i chemicznej, pierwszą ofertę przejęcia Monsanto złożył w maju.źródło: PAP
autor zdjęcia: OLIVER BERG

 Bayer kupuje Monsanto. Powstanie największa na świecie firma produkująca materiał siewny i środki ochrony roślin. Nasze Azoty się nie boją.

Bayer, niemiecki koncern działający w branży farmaceutycznej (producent m.in. aspiryny) i chemicznej, pierwszą ofertę przejęcia Monsanto złożył w maju. Zaproponował 122 dol. za akcję, ale udziałowców amerykańskiej firmy przekonała dopiero kwota 128 dol., o 21 proc. wyższa od kursu akcji Monsanto na giełdzie. Jeśli stosowne zgody wyrażą organy antymonopolowe, to dojdzie do największej transakcji w tym roku i największego przejęcia zagranicznego przedsiębiorstwa dokonanego przez firmę niemiecką. 66 mld dol. to kwota o 60 proc. wyższa niż w 1998 r. zapłacił dotychczasowy rekordzista Daimler za przejęcie kontroli nad amerykańskim Chryslerem.

Zyski Monsanto w ciągu spadły roku o połowę

Zyski Monsanto w ciągu spadły roku o połowę

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Monsanto jest pionierem w pracach nad żywnością zmodyfikowaną genetycznie – to przede wszystkim dzięki działaniom tej firmy ponad 90 proc. wysiewanej w USA kukurydzy i soi pochodzi z nasion genetycznie zmodyfikowanych. Koncern specjalizuje się także w produkcji środków ochrony roślin. Jego sztandarowym produktem jest opatentowany w latach 70. herbicyd o nawie Roundup, używany w rolnictwie i sadownictwie. Od lat firma zmaga się z oskarżeniami, że glifostat, substancja czynna zawarta w herbicydzie, jest szkodliwa dla zdrowia. Francuski sąd zmusił Monsanto do zmiany etykiety produktu, na której firma twierdziła, że Roundup jest biodegradowalny i nie zostawia śladów w glebie.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane