statystyki

Słowa bankierów warte biliony

autor: Tomasz Jóźwik13.09.2016, 08:00; Aktualizacja: 13.09.2016, 17:36
finanse, pieniądze, bank

Już w czwartek inwestorów rozczarował szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, który po posiedzeniu rady prezesów zaznaczył, że wydłużenie lub powiększenie programu skupu obligacji nie było nawet brane pod uwagę.źródło: ShutterStock

Przedstawiciele najważniejszych banków centralnych sugerują, że programy skupu obligacji nie będą już zwiększane, na horyzoncie pojawiła się za to perspektywa wrześniowej podwyżki stóp procentowych w USA.

psav linki wyróżnione

Już w czwartek inwestorów rozczarował szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, który po posiedzeniu rady prezesów zaznaczył, że wydłużenie lub powiększenie programu skupu obligacji nie było nawet brane pod uwagę. Wskazał jednocześnie, że skuteczność tego rodzaju narzędzi może być już na wyczerpaniu, a ciężar wspomagania znajdującej się w słabej kondycji gospodarki strefy euro powinna wziąć na siebie polityka fiskalna. W piątek oliwy do ognia dolał szef oddziału Rezerwy Federalnej w Bostonie Eric Rosenberg. Jego zdaniem amerykańskiej gospodarce grozi przegrzanie, jeśli Federalny Komitet Otwartego Rynku, odpowiednik polskiej Rady Polityki Pieniężnej, w dalszym ciągu będzie zwlekał z podwyżkami stóp procentowych.

W efekcie przez rynki akcji przetoczyła się największa wyprzedaż, odkąd w czerwcu Brytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej. Na rynku amerykańskim indeks S&P 500 stracił ponad 2 proc. i znalazł się na najniższym poziomie od dwóch miesięcy. Początek poniedziałkowej sesji przyniósł nieznaczną tylko poprawę nastrojów. Podobnie było w strefie euro – w ciągu dwóch dni wartość indeksu Euro Stoxx 600 obniżyła się o ponad 2 proc. Kursy akcji w Niemczech znalazły się na najniższym poziomie od ponad miesiąca. Łącznie w ciągu dwóch sesji wartość rynkowa notowanych na rynkach akcji firm zmniejszyła się o 2,2 bln dol., do około 65 bln dol. w poniedziałek.

Akcje i obligacje w dół

Akcje i obligacje w dół

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane