Prowadzenie biznesu wymaga ciągłej kontroli firmowych finansów. Korzystanie z kart płatniczych dedykowanych dla firm ułatwia to zadanie, pozwalając płacić za firmowe wydatki łatwo, wygodnie i bezpiecznie. Dzięki kartom można opłacać wszelkie wydatki związane z prowadzoną działalnością: w kraju i za granicą, osobiście lub na odległość – przez Internet lub telefon.

ikona lupy />
ikona lupy />

Karta płatnicza oznacza szybkość, pewność, wygodę

ikona lupy />
Karty dają nam możliwość oddzielenia finansów firmowych od prywatnych / ShutterStock

Coraz więcej przedsiębiorców ceni sobie wygodę i bezpieczeństwo tej formy płatności oraz natychmiastowy dostęp do środków finansowych na rachunku firmy. Pozwala im to elastycznie reagować na potrzeby klientów – np. wtedy, gdy trzeba nagle dokupić brakujące materiały konieczne do wykonania danego zlecenia.

Jest to również idealna – szybka i bezpieczna – forma zapłaty za zakupy dokonane przez Internet – a w zagranicznych sklepach internetowych czasami jedyna możliwa.

ikona lupy />
Bezpieczeństwo transakcji oznacza stabilność dla firmy / ShutterStock

Karty są akceptowane w coraz większej liczbie urzędów i jednostek samorządowych. Trwają też prace nad rozwojem sieci akceptacji kart w placówkach Poczty Polskiej.

Niezależnie od branży, w której działamy, karty dają nam możliwość oddzielenia finansów firmowych od prywatnych – co zapewnia lepszą kontrolę i ułatwia rozliczenia. Warto wskazać również na elastyczność zakupów – dzięki karcie i my, i nasi pracownicy w każdej chwili możemy dokupić to, co jest nam potrzebne, by wykonać usługę na rzecz naszego klienta.

Firmy, aby utrzymać się na rynku, muszą działać 24h/dobę, siedem dni w tygodniu. W przeciwnym razie stracą klientów i kontrahentów. A plastik daje możliwość szybkich zakupów internetowych i błyskawiczną płatność. Pozwala też na pełną kontrolę nad wydatkami – z możliwością natychmiastowego zastrzeżenia karty i ustawiania indywidualnych limitów dla niej - zarówno posiadanej przez nas jak i naszych pracowników. Dzięki plastikowi firma otrzymuje pełne zestawienie wydatków dokonanych daną kartą na koniec miesiąca, a wszystkie wydatki śledzi na bieżąco dzięki bankowości internetowej i mobilnej swojego banku – który może opcjonalnie również wysyłać podstawowe powiadomienia mailem lub SMSem oraz zaoferować bardziej zaawansowane raporty i zestawienia, pomagające lepiej zrozumieć strukturę wydatków firmy.

W tym momencie nie sposób nie wspomnieć o usłudze chargeback, czyli możliwości odzyskania pieniędzy wydanych za pomocą karty wtedy, gdy towar lub usługa opłacone za jej pomocą nie zostaną dostarczone, lub są niezgodne z zamówieniem. Z tej procedury reklamacyjnej (prowadzonej przez bank-wydawcę karty) mogą skorzystać wszyscy użytkownicy kart, którzy zostali poszkodowani przez sprzedawcę i bez powodzenia próbowali odzyskać pieniądze bezpośrednio od niego. Takiej ochrony nie gwarantują ani płatności gotówką, ani przelewy internetowe.

Gotówka passe – czytaj: droga i niebezpieczna

Korzystanie z gotówki odchodzi powoli do lamusa. Nie dziwi to, zważywszy na zalety kart płatniczych. Są bezpieczniejsze, zwłaszcza kiedy weźmiemy pod uwagę jak łatwo można je zastrzec np. w razie zgubienia czy kradzieży. Co więcej - nawet jeśli spóźnimy się z takim zastrzeżeniem, nasza odpowiedzialność za ew. transakcje nieuprawnione jest ustawowo ograniczona do równowartości 150 euro (około 600 złotych), a dla kart zbliżeniowych ta kwota jest jeszcze niższa i wynosi równowartość 50 euro (około 200 złotych). Banki proponują też dodatkowe ubezpieczenia ograniczające naszą odpowiedzialność za transakcje nieuprawnione, dokonane nawet na kilkadziesiąt godzin przed zastrzeżeniem karty.

Natomiast gubiąc gotówkę, zazwyczaj tracimy ją całą bezpowrotnie. Do tego dochodzi zwykła wygoda. Plastik jest dużo bardziej poręczny od pliku banknotów, nieprawdaż?

Bezpieczeństwo transakcji oznacza stabilność dla firmy

Przedsiębiorca rozważający kartę płatniczą zastanawia się nad kwestią bezpieczeństwa. Wszak gotówkę trzymamy w ręku, jest bardziej "namacalna". Nic bardziej błędnego, zagrożenie w przypadku korzystania z plastiku jest o wiele mniejsze.

ikona lupy />
Każdy bank decyduje, jakie możliwości na karcie zaoferuje swoim klientom. / ShutterStock

Dodatkowo system bankowy jak i akceptanci oferują wachlarz procedur, które zabezpieczą nasze pieniądze na koncie. Na bieżąco monitorują to, jak korzystamy z karty, wychwytując transakcje nietypowe.

W większości banków sami możemy ustalać i zmieniać takie limity dla naszych kart i kart naszych pracowników, jak limit płatności w sklepach, limit wypłat gotówki z bankomatu, czy limit płatności internetowych.

Co z płatnościami w Internecie? Są dodatkowo chronione, np. jednorazowymi kodami SMS w ramach systemu Verified by Visa (o ile nasz bank korzysta z tego rozwiązania). W przypadku Visa jak i MasterCard, płatności zbliżeniowe na kwoty powyżej 50 złotych wymagają potwierdzenia kodem PIN. Przy zakupach poniżej tej kwoty również w pewnym momencie konieczny stanie się PIN- dzienna dozwolona liczba płatności bez PIN-u jest ograniczona.

Warto rozdzielać wydatki

Warto wybrać kartę Visa Business na potrzeby wydatków firmowych, żeby oddzielić je od prywatnych. Mnóstwo świeżo upieczonych przedsiębiorców staje przed ogromnymi wyzwaniami w pierwszym roku prowadzonej działalności. Dlatego ważne jest, aby dobrze zrozumieć sytuację finansową firmy, zanim podejmiemy decyzje np. o kolejnej inwestycji.

Rozdzielanie wydatków ułatwia też rozliczenia księgowe. Na koniec miesiąca mamy listę wszystkich transakcji. Przedsiębiorca lub jego księgowy może sprawdzić, czy żadna pozycja nie została pominięta, tak by prawidłowo rozliczyć koszty firmy i wyliczyć należny podatek.

Jaką kartę wybrać?

Każdy bank decyduje, jakie możliwości na karcie zaoferuje swoim klientom. Warto zwrócić uwagę na istotne kwestie.

Pierwszą jest zbliżeniowość. Przyzwyczailiśmy się do wygody i szybkości, jak i bezpieczeństwa, którą oferuje. O ile jest to już standard na kartach dla klientów indywidualnych, o tyle na biznesowych może się wciąż zdarzyć, ze dany bank jej nie oferuje.

Druga to umożliwienie przez bank dokonywania transakcji kartą w Internecie i bezpieczeństwo tych transakcji, np. dostępność oferowanego przez Visa rozwiązania Verified by Visa, czyli dodatkowej weryfikacji transakcji internetowych np. poprzez jednorazowe kody SMS.

Istotna jest także wypukłość. Kartą płaską można płacić w Internecie, o ile bank udostępnia taką możliwość. Natomiast nie zadziała np. na pokładzie samolotu i wszędzie tam, gdzie wymagana jest jej autoryzacja online. Większość kart wypukłych to umożliwia. Czy karta debetowa może być wypukła? Jak najbardziej!

I wreszcie – istotny jest rodzaj karty. Debetowa, kredytowa czy obciążeniowa?

Pierwsza pozwala korzystać ze środków finansowych firmy, dwie pozostałe ze środków udostępnionych przez bank. Ponadto w podróży może zdarzyć się tak, że dany hotel czy firma wynajmująca samochody będzie honorować tylko kartę kredytowa lub obciążeniową.

Wybierając kartę Visa Business zapłacimy kartą w wielu miejscach w całej Polsce – nie tylko w dużych, ogólnopolskich sieciach, w tym hurtowych i półhurtowych, ale też w wielu małych placówkach. Kartami Visa Business zapłacimy ponadto w milionach terminali na całym świecie – a jeśli będzie nam potrzebna gotówka, wypłacimy ją bez problemu w bankomacie na miejscu. Plastik niweluje potrzebę wożenia ze sobą większych kwot w lokalnej walucie czy niedogodności związane z ponownym przewalutowaniem pieniędzy, których nie wykorzystaliśmy i przywozimy z powrotem do kraju.

Kartą Visa Business możemy płacić w krajowych i zagranicznych sklepach internetowych, o ile wybrany przez nas bank udostępnia taką możliwość. Co ważne, w przypadku płatności kartą sprzedawca nie czeka na zaksięgowanie wpływów, dzięki czemu zamówiony towar może być wysłany od razu.

<iframe src="https://3353045.fls.doubleclick.net/activityi;src=3353045;type=plsme16;cat=pl-sm00;u6=gazetaprawna;dc_lat=;dc_rdid=;tag_for_child_directed_treatment=;ord=1?" width="1" height="1" frameborder="0" style="display:none"></iframe>