statystyki

Sprzedawcy e-papierosów zdążyli przed zakazem. Teraz czas na rozliczenia

autor: Jacek Matarewicz12.09.2016, 17:00; Aktualizacja: 15.09.2016, 12:48
Od 8 września br. obowiązuje nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (dalej: nowela). Wprowadziła ona zakaz sprzedawania na odległość zarówno zwykłych wyrobów tytoniowych, jak i papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych oraz ich części.

Od 8 września br. obowiązuje nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (dalej: nowela). Wprowadziła ona zakaz sprzedawania na odległość zarówno zwykłych wyrobów tytoniowych, jak i papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych oraz ich części.źródło: ShutterStock

Zwiększony handel tymi produktami pod koniec sierpnia i na początku września oznacza też wzrost obciążeń fiskalnych. Firmy mogą mieć kłopoty z prawidłowym umiejscowieniem w czasie skutków w VAT.

Od 8 września br. obowiązuje nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (dalej: nowela). Wprowadziła ona zakaz sprzedawania na odległość zarówno zwykłych wyrobów tytoniowych, jak i papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych oraz ich części. Jak wskazywaliśmy w artykule „Ostatnie tchnienie e-papierosów w internecie” (DGP nr 172), klienci kupowali duże ilości produktów na zapas, korzystając z opcji płatności za pobraniem. Taki wzrost sprzedaży powoduje, że e-sklepy muszą się zastanowić, jak te transakcje rozliczyć w VAT i podatkach dochodowych.

Podatek w dacie odbioru lub płatności

Przepisy o VAT nie zawierają szczególnych regulacji dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego dla sprzedaży towarów za pośrednictwem internetu. Oznacza to, że obowiązek wykazania sprzedaży w konkretnym okresie rozliczeniowym powstaje na zasadach ogólnych (art. 19a ust. 1 oraz ust. 8 ustawy o VAT), tzn. w momencie dokonania dostawy towarów (1) albo z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty (w tej części), jeżeli miała ona miejsce przed dostawą towarów (2).

Z wydaniem towaru przez dostawcę łączy się istotny skutek dokonania sprzedaży towarów, polegający m.in. na przejściu na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru. Chwilą decydującą o przejściu na odbiorcę będącym konsumentem korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ww. ryzyka jest co do zasady wydanie towaru konsumentowi (art. 548 par. 3 zd. 1 kodeksu cywilnego). Jednocześnie za wydanie rzeczy uważa się jej powierzenie przez sprzedawcę przewoźnikowi, jeżeli sprzedawca nie miał wpływu na wybór przewoźnika przez kupującego (art. 548 par. 3 zd. 2 kodeksu cywilnego). Oznacza to, że co do zasady obowiązek podatkowy w VAT z tytułu sprzedaży e-papierosów wysyłanych (transportowanych) do nabywcy (jeżeli płatność za e-papierosy następuje za pobraniem już po ich dostarczeniu do nabywcy) powstaje w przypadku transakcji z konsumentem (osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej), który nie ma wpływu na wybór dostawcy, z chwilą wydania e-papierosów kupującemu (por. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 7 stycznia 2016 r., nr IPTPP3/4512-488/15-2/BM). Jeżeli jednak to konsument sam wybiera i zleca przewoźnikowi dokonanie dostawy, to dostawa ww. towarów następuje w momencie, w którym powierzono rzecz przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy danego rodzaju. Warto pamiętać, że z punktu widzenia regulacji VAT bez znaczenia pozostają postanowienia umów cywilnoprawnych o uznaniu dostawy towarów za dokonaną lub usługi za wykonaną.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W przypadku wcześniejszych płatności obowiązek powstaje w dacie otrzymania zapłaty. Za datę otrzymania zapłaty za pośrednictwem systemu PayU/PayPal należy przyjąć moment otrzymania środków na konto PayU/PayPal, bowiem już w tym momencie posiadacz konta może nimi swobodnie dysponować (por. interpretacja dyrektora IS w Katowicach z 20 marca 2013 r., nr IBPBI/1/415-1591/12/BK). Natomiast w przypadku przelewów indywidualnych lub wysyłki za pobraniem za dzień uregulowania należności z tytułu zawieranych przez sprzedawcę transakcji należy przyjąć dzień wpływu środków na rachunek bankowy sprzedawcy.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane