statystyki

Sprzedawcy e-papierosów zdążyli przed zakazem. Teraz czas na rozliczenia

autor: Jacek Matarewicz12.09.2016, 17:00; Aktualizacja: 15.09.2016, 12:48
Od 8 września br. obowiązuje nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (dalej: nowela). Wprowadziła ona zakaz sprzedawania na odległość zarówno zwykłych wyrobów tytoniowych, jak i papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych oraz ich części.

Od 8 września br. obowiązuje nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (dalej: nowela). Wprowadziła ona zakaz sprzedawania na odległość zarówno zwykłych wyrobów tytoniowych, jak i papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych oraz ich części.źródło: ShutterStock

Zwiększony handel tymi produktami pod koniec sierpnia i na początku września oznacza też wzrost obciążeń fiskalnych. Firmy mogą mieć kłopoty z prawidłowym umiejscowieniem w czasie skutków w VAT.

Od 8 września br. obowiązuje nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (dalej: nowela). Wprowadziła ona zakaz sprzedawania na odległość zarówno zwykłych wyrobów tytoniowych, jak i papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych oraz ich części. Jak wskazywaliśmy w artykule „Ostatnie tchnienie e-papierosów w internecie” (DGP nr 172), klienci kupowali duże ilości produktów na zapas, korzystając z opcji płatności za pobraniem. Taki wzrost sprzedaży powoduje, że e-sklepy muszą się zastanowić, jak te transakcje rozliczyć w VAT i podatkach dochodowych.

Podatek w dacie odbioru lub płatności

Przepisy o VAT nie zawierają szczególnych regulacji dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego dla sprzedaży towarów za pośrednictwem internetu. Oznacza to, że obowiązek wykazania sprzedaży w konkretnym okresie rozliczeniowym powstaje na zasadach ogólnych (art. 19a ust. 1 oraz ust. 8 ustawy o VAT), tzn. w momencie dokonania dostawy towarów (1) albo z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty (w tej części), jeżeli miała ona miejsce przed dostawą towarów (2).

Z wydaniem towaru przez dostawcę łączy się istotny skutek dokonania sprzedaży towarów, polegający m.in. na przejściu na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru. Chwilą decydującą o przejściu na odbiorcę będącym konsumentem korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ww. ryzyka jest co do zasady wydanie towaru konsumentowi (art. 548 par. 3 zd. 1 kodeksu cywilnego). Jednocześnie za wydanie rzeczy uważa się jej powierzenie przez sprzedawcę przewoźnikowi, jeżeli sprzedawca nie miał wpływu na wybór przewoźnika przez kupującego (art. 548 par. 3 zd. 2 kodeksu cywilnego). Oznacza to, że co do zasady obowiązek podatkowy w VAT z tytułu sprzedaży e-papierosów wysyłanych (transportowanych) do nabywcy (jeżeli płatność za e-papierosy następuje za pobraniem już po ich dostarczeniu do nabywcy) powstaje w przypadku transakcji z konsumentem (osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej), który nie ma wpływu na wybór dostawcy, z chwilą wydania e-papierosów kupującemu (por. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 7 stycznia 2016 r., nr IPTPP3/4512-488/15-2/BM). Jeżeli jednak to konsument sam wybiera i zleca przewoźnikowi dokonanie dostawy, to dostawa ww. towarów następuje w momencie, w którym powierzono rzecz przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy danego rodzaju. Warto pamiętać, że z punktu widzenia regulacji VAT bez znaczenia pozostają postanowienia umów cywilnoprawnych o uznaniu dostawy towarów za dokonaną lub usługi za wykonaną.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W przypadku wcześniejszych płatności obowiązek powstaje w dacie otrzymania zapłaty. Za datę otrzymania zapłaty za pośrednictwem systemu PayU/PayPal należy przyjąć moment otrzymania środków na konto PayU/PayPal, bowiem już w tym momencie posiadacz konta może nimi swobodnie dysponować (por. interpretacja dyrektora IS w Katowicach z 20 marca 2013 r., nr IBPBI/1/415-1591/12/BK). Natomiast w przypadku przelewów indywidualnych lub wysyłki za pobraniem za dzień uregulowania należności z tytułu zawieranych przez sprzedawcę transakcji należy przyjąć dzień wpływu środków na rachunek bankowy sprzedawcy.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane