Kwartalne wyniki netto / Dziennik Gazeta Prawna
SPÓŁKI
Istotny pogląd. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał pierwszy w swojej historii „istotny pogląd”, czyli stanowisko dla sądów. Opinia dotyczy sporu „nabitych w mBank” z bankiem. UOKiK uznał, że umowa kredytowa nie może dawać bankowi dowolności w ustalaniu wysokości oprocentowania. mBank przypomniał, że po kasacji Sąd Najwyższy przyznał mu rację. Sprawa ma być ponownie rozpatrzona przez sąd apelacyjny.
ABW widzi nieprawidłowości. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego skierowała do prokuratury wniosek o wszczęcie śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy zakupie przez KGHM Polska Miedź kanadyjskiej spółki Quadra. Przy sfinalizowanym w 2012 r. przejęciu miałoby dojść do wyrządzenia szkody wielkich rozmiarów. Quadra, właściciel złóż w Chile, kosztowała KGHM ponad 9 mld zł. To największe zagraniczne przejęcie polskiej firmy. „Dokumenty wskazują na szereg zaniechań po stronie KGHM, w wyniku których spółka podpisała niekorzystną umowę” – podano w komunikacie.
Mniejsze zyski TFI i brokerów. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych miały w II kwartale 124 mln zł zysku netto, o 5 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. Zysk domów maklerskich zmniejszył się w tym czasie o 23 proc., do 115,9 mln zł. Podawane przez nadzór przychody branży z podstawowej działalności spadły o ponad 40 proc., do 143 mln zł. Powodem jest nie tylko spadek obrotów na giełdzie, ale też to, że kilka domów maklerskich zostało niedawno włączonych w struktury banków (wtedy wypadają ze statystyk).
Stratny Uber. Serwis organizujący konkurencyjne wobec taksówek przejazdy prywatnymi samochodam, miał w I półroczu ponad 1,2 mld dol. straty. W II kwartale 100 mln dol. stracił nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie w pierwszych trzech miesiącach roku był nad kreską.
Lekowe przejęcia. Za 14 mld dol. Pfizer zapowiedział w poniedziałek kupno firmy Medivation, producenta Xtandi – leku na raka prostaty, którego roczna wartość sprzedaży przekracza 2 mld dol. Dwa dni później amerykański koncern ogłosił odkupienie od AstraZeneca praw do wielu antybiotyków. Koszt: ponad 1,5 mld dol. To kolejne przykłady akwizycji koncernów farmaceutycznych w celu pozyskania praw do produkcji nowoczesnych dochodowych preparatów.