statystyki

Horbaczewski: Jak nie zmarnować kolejnego Sokoła

autor: Sławomir Horbaczewski23.08.2016, 07:36; Aktualizacja: 23.08.2016, 08:11
biznes, rozwój, wykres

Koncentracja działań rządu na wspieraniu unowocześniania gospodarki jest słuszna, jednak państwo nie ma nieograniczonych możliwości.źródło: ShutterStock

Autorzy Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w jednym dokumencie odnieśli się do praktycznie wszystkich wyzwań stojących przed polską gospodarką. Dokument nie przedstawia w szczegółach narzędzi, które posłużą realizacji planu. To zrozumiałe, jednak utrudnia jego analizę.

Wśród wymienionych obszarów kluczowy jest wzrost konkurencyjności gospodarki poprzez zmianę jej struktury w stronę innowacyjności, wysokich technologii i  usług o dużej wartości dodanej. To warunek konieczny, aby Polska mogła się wyrwać z pułapki średniego dochodu i odgrywała większą rolę na mapie gospodarczej świata, a zwłaszcza Europy, aby nie była tylko krajem taniej produkcji, w tym zapleczem dla gospodarki niemieckiej. To również warunek podtrzymania wysokiego tempa rozwoju w kolejnych dekadach, który z kolei jest niezbędny do finansowania polityki społecznej i systemu emerytalnego.

Koncentracja działań rządu na wspieraniu unowocześniania gospodarki jest słuszna, jednak państwo nie ma nieograniczonych możliwości. Efektywnym modelem działania będzie koncentracja na dwóch lub trzech obszarach. Ich wybór powinien być podyktowany maksymalizacją korzyści oraz stopniem kontroli rządu nie tylko nad produkcją, ale i nad drugą stroną równania ekonomicznego, czyli popytem. Oba warunki spełniają dwa sektory – obronny i   energetyczny.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane