statystyki

Dowiemy się, które banki mają największe problemy

autor: Łukasz Wilkowicz28.07.2016, 07:41; Aktualizacja: 28.07.2016, 07:43

Europejski nadzór opublikuje wyniki najnowszych stress testów. Tym razem bez wskazania, kto zdał, a kto oblał

Stress testy to badania, które mają odpowiedzieć na pytanie, w jakim stanie byłyby bilanse instytucji finansowych, gdyby w Unii Europejskiej doszło do scenariusza szokowego – wyraźnego pogorszenia koniunktury gospodarczej. Mogą pokazać, które banki są najsłabsze.

Problemy dotyczą wielu rynkowych graczy. Świadczą o tym notowania akcji. Indeks Eurostoxx Banks spadł od początku roku o niemal 30 proc. Już od dawna rynkowa wartość znaczącej części dużych europejskich banków jest mniejsza niż podawana w sprawozdaniach wartość aktywów.

Stress testy objęły 51 banków, które odpowiadają za 70 proc. aktywów bankowych w strefie euro. Ich wyniki opublikuje Europejski Urząd ds. Nadzoru Bankowego (EBA). W odróżnieniu od poprzedniej edycji badania z 2014 r. nie będzie jednak informacji, kto zdał, a kto nie. Dodatkowo Europejski Bank Centralny, który nadzoruje największych pożyczkodawców z unii walutowej, sprawdza sytuację 56 innych instytucji. W ich przypadku wyniki w ogóle nie zostaną podane do publicznej wiadomości.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane