statystyki

Woś o książce Harveya: Neoliberalizm chodzi po świecie i straszy

01.07.2016, 07:08; Aktualizacja: 01.07.2016, 07:50
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

O neoliberalizmie można mówić w kategoriach politycznych, ekonomicznych albo klasowych. Ale bardzo wiele wyjaśnia również spojrzenie geograficzne. A David Harvey jest klasykiem tego typu analizy.

„Przestrzenie globalnego kapitalizmu” to nie pierwsza książka Harveya przetłumaczona na polski. Ten emerytowany profesor geografii i antropologii jest od lat bardzo popularny wśród rodzimej lewicy. Jego „Neoliberalizm. Historię katastrofy” wydała kilka lat temu Książka i Prasa. Popularyzowało go środowisko Praktyki Teoretycznej. A antropolog (i uczeń Harveya) Kacper Pobłocki próbował wprowadzić myśl Anglika do politycznego słowniczka ruchów miejskich. Dla tych, którzy Harveya już znają, ta książka nie będzie specjalnym odkryciem. Powstała ona jako owoc serii wykładów, które Harvey wygłosił w 2004 r. na niemieckim Uniwersytecie w Heidelbergu. I jak to z renomowanymi wykładami bywa, chodzi raczej o podsumowanie i uporządkowanie dorobku zawartego w poprzednich książkach, a nie wyznaczenie całkiem nowych horyzontów.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane