statystyki

Sierant: Spółdzielcze kasy na maturze

autor: Artur Sierant18.07.2016, 07:30; Aktualizacja: 18.07.2016, 09:55

W związku z szeroko odbywanymi konsultacjami społecznymi w sprawie zmian w systemie oświatowym mam kilka propozycji. Będą one wyłącznie konstruktywne. Minister edukacji narodowej powiedziała, że każdy uczeń powinien znać ojczystą literaturę, kulturę i historię, żeby czuć się bezpiecznie w świecie i nie dać sobą manipulować. Równolegle zaś powstała komisja do spraw Amber Gold.

Proponuję połączyć te dwa obszary w jeden program nauczania. W szczególności postuluję wprowadzenie do nauki w szkole średniej przedmiotu historia kryzysów finansowych. Po zaliczeniu takiego przedmiotu absolwenci szkół będą się bezpiecznie poruszać w świecie finansów i nie dadzą sobą manipulować. Szybko wykryją, które oferty są oszukańcze. Niejeden z nich na początek powstrzyma swoich rodziców i dziadków przed nierozważną inwestycją, a później będzie już sam bezpiecznie zarządzał swoimi pieniędzmi.

W ramach polskiej części materiału można szczegółowo omówić nie tylko Amber Gold, ale również dużo ciekawszą Warszawską Grupę Inwestycyjną. Jej prawnicy systematycznie próbowali zastraszać dziennikarzy pozwami o zniesławienie oraz żądając sprostowań. I okazało się to bardzo skuteczne, sprawa nie wydostała się poza prasę branżową. Dodatkowo z historii najnowszej Polski proponuję siermiężne przypadki z początków naszego kapitalizmu, czyli Bezpieczną Kasę Oszczędności oraz Galicyjski Trust Kapitałowo-Inwestycyjny.

A historia świata? W literaturze piramidę finansową często nazywa się schematem Ponziego. Ale należąca do niego firma, która działała w Bostonie w 1920 r., nie była ani pierwszą, ani ostatnią tego typu. Do największych zalicza się Bernarda Madoffa, który był właścicielem działającego od 1960 do 2008 roku funduszu hedgingowego. I dopiero kryzys płynnościowy na rynku pożyczek subprime spowodował niewypłacalność firmy, która działała przez blisko 50 lat. Rosjanie na początku lat 90. mieli swoją MMM.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane