statystyki

Sierant: Spółdzielcze kasy na maturze

autor: Artur Sierant18.07.2016, 07:30; Aktualizacja: 18.07.2016, 09:55

W związku z szeroko odbywanymi konsultacjami społecznymi w sprawie zmian w systemie oświatowym mam kilka propozycji. Będą one wyłącznie konstruktywne. Minister edukacji narodowej powiedziała, że każdy uczeń powinien znać ojczystą literaturę, kulturę i historię, żeby czuć się bezpiecznie w świecie i nie dać sobą manipulować. Równolegle zaś powstała komisja do spraw Amber Gold.

Proponuję połączyć te dwa obszary w jeden program nauczania. W szczególności postuluję wprowadzenie do nauki w szkole średniej przedmiotu historia kryzysów finansowych. Po zaliczeniu takiego przedmiotu absolwenci szkół będą się bezpiecznie poruszać w świecie finansów i nie dadzą sobą manipulować. Szybko wykryją, które oferty są oszukańcze. Niejeden z nich na początek powstrzyma swoich rodziców i dziadków przed nierozważną inwestycją, a później będzie już sam bezpiecznie zarządzał swoimi pieniędzmi.

W ramach polskiej części materiału można szczegółowo omówić nie tylko Amber Gold, ale również dużo ciekawszą Warszawską Grupę Inwestycyjną. Jej prawnicy systematycznie próbowali zastraszać dziennikarzy pozwami o zniesławienie oraz żądając sprostowań. I okazało się to bardzo skuteczne, sprawa nie wydostała się poza prasę branżową. Dodatkowo z historii najnowszej Polski proponuję siermiężne przypadki z początków naszego kapitalizmu, czyli Bezpieczną Kasę Oszczędności oraz Galicyjski Trust Kapitałowo-Inwestycyjny.

A historia świata? W literaturze piramidę finansową często nazywa się schematem Ponziego. Ale należąca do niego firma, która działała w Bostonie w 1920 r., nie była ani pierwszą, ani ostatnią tego typu. Do największych zalicza się Bernarda Madoffa, który był właścicielem działającego od 1960 do 2008 roku funduszu hedgingowego. I dopiero kryzys płynnościowy na rynku pożyczek subprime spowodował niewypłacalność firmy, która działała przez blisko 50 lat. Rosjanie na początku lat 90. mieli swoją MMM.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane