statystyki

Kopalnie wydają krocie na ochronę życia górników

autor: Karolina Baca-Pogorzelska13.07.2016, 07:56; Aktualizacja: 14.07.2016, 11:33
Koszty profilaktyki zagrożeń w spółkach węglowych

Koszty profilaktyki zagrożeń w spółkach węglowychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Niemal 2,2 mld zł – tyle w ciągu ostatnich dwóch lat według wyliczeń DGP zainwestowały kopalnie w profilaktykę zagrożeń. Choć zakładów wydobywczych jest mniej, bezpieczne wydobycie kosztuje coraz więcej.

1,08 mld zł w 2014 r. i 1,11 mld zł w 2015 r. wydały na poprawę bezpieczeństwa główne spółki z branży. Najwięcej, bo odpowiednio 450,4 mln zł i 516,9 mln zł, Jastrzębska Spółka Węglowa, której kopalnie mają bardzo wysokie zagrożenie pożarowe i metanowe. Ale np. Lubelski Węgiel Bogdanka, gdzie zagrożenia metanowego praktycznie nie ma (kilka lat temu odkryto, że gaz zjadają specjalne bakterie, których na Śląsku brak i których nie da się tam przenieść), wydała na profilaktykę tego zagrożenia niemal 4,6 mln zł w ciągu dwóch ostatnich lat.

Z jakimi zagrożeniami zmagają się zarządzający kopalniami?

– W górnictwie węgla kamiennego są to między innymi zagrożenia metanowe, tąpaniami, wybuchem pyłu węglowego, wyrzutem gazów i skał, wodne, pożarowe, radiacyjne – wylicza Jolanta Talarczyk, rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego, który kontroluje bhp w górnictwie. Dla porównania – w górnictwie rud miedzi będą to „tylko” zagrożenia tąpaniami, wyrzutem gazów i skał oraz aerologiczne (siarkowodór).


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane