statystyki

Szlaga: Bogdanka zachowa samodzielność, ale pensje nie wzrosną

autor: Karolina Baca-Pogorzelska14.06.2016, 07:44; Aktualizacja: 14.06.2016, 08:08
To ma sens, ale pod warunkiem, że nie „rozleniwia” spółek w taki mariaż wchodzących.

To ma sens, ale pod warunkiem, że nie „rozleniwia” spółek w taki mariaż wchodzących.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Brent Lewin

Krzysztof Szlaga: Z powodu trudnej sytuacji na rynku węgla, na poprawę której się nie zanosi, decyzje inwestycyjne przygotowujemy wariantowo.

Czy mariaż górnictwa i energetyki to dobry kierunek?

To ma sens, ale pod warunkiem, że nie „rozleniwia” spółek w taki mariaż wchodzących. Nie mogą one przestać pracować nad efektywnością. Zresztą ta zasada nie dotyczy tylko górnictwa.

Takie połączenie może poprawić efektywność kopalń?

Patrzę na to oczywiście z perspektywy Bogdanki, ale zakładam, że koledzy z innych spółek myślą podobnie. Im jesteśmy bardziej efektywni, tym lepsze ceny możemy oferować na rynku – a więc jesteśmy bardziej konkurencyjni w ramach grupy. Jesteśmy coraz bardziej atrakcyjni dla klientów, z których największym jest oczywiście spółka matka, czyli Grupa Enea.

A nie działa to trochę w drugą stronę? Na zasadzie – skoro energetyka nas kupi czy przejmie, to nie musimy się już starać, bo przecież i tak będzie kupować nasz węgiel?

To kwestia zarządzania grupą i własnym biznesem. A chyba każdy prezes chce, by jego spółka była najbardziej efektywna w branży, i to niezależnie od tego, czy jest ona częścią większej grupy, czy nie.

Wasza efektywność jest dwa razy wyższa niż kopalń na Śląsku. Czy to znaczy, że ma być jeszcze większa?

Oczywiście, widzimy możliwości dalszego zwiększania efektywności. Mamy dobry punkt wyjścia, by to osiągnąć. Duży program inwestycyjny kopalni zakończony w 2014 r. nie dotyczył tylko rozbudowy infrastruktury naziemnej, ale też zakupu maszyn i urządzeń. Dlatego dziś pracujemy na najnowocześniejszym dostępnym na świecie sprzęcie. Mamy też bardzo dobrze przygotowaną kadrę, o wysokiej kulturze technicznej oraz odpowiednią organizację pracy. Dysponujemy unikalnymi w polskim górnictwie podziemnym rozwiązaniami, jeśli chodzi o wspomaganie decyzji w procesie przygotowywania złoża do eksploatacji, uwzględniającymi najnowsze rozwiązania techniczne w górnictwie światowym.

Jeśli doliczymy do tego szósty dzień pracy, który daje nam 10–15 proc. więcej efektywności – mamy takie, a nie inne efekty.

Enea kupiła Bogdankę w ubiegłym roku. Ale teraz ta sama Enea ma wspierać restrukturyzację Katowickiego Holdingu Węglowego czy też powstanie Polskiego Holdingu Węglowego. Jaki w tym będzie udział Bogdanki?


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane