Skubiszewski: Nie będzie ucieczki we franczyzę

13.07.2016, 07:56; Aktualizacja: 14.07.2016, 11:24
biznes, rozwój, wykres

W przypadku dużych sieci znanych marek uruchomienie placówki wiąże się z wysokimi nakładamiźródło: ShutterStock

Znalezienie chętnych na nowy koncept może nie być łatwe. Tak o spadku zainteresowania franczyzą mówi Michał Skubiszewski.

Czy uchwalony przez Sejm podatek od handlu, który obok dyskontów najmniej dotknie systemy franczyzowe, przywróci boom na tym rynku?

Niezależnie od wspomnianego podatku nasz rynek czas boomu ma za sobą, gdyż osiągnął fazę dojrzałości i jest już nasycony. Nie spodziewam się, aby podatek od handlu spowodował wzmożone zainteresowanie franczyzą. Nowe obciążenie w największym stopniu dotknie dużych graczy. W ich przypadku wejście we franczyzę oznacza całkowitą zmianę przyjętego modelu biznesowego, co nie tylko jest czasochłonne, lecz także wiąże się z dużymi nakładami, więc nie zakładam, że będzie to zjawisko masowe. Zmiana strategii wymaga bowiem przeanalizowania rynku pod kątem tego, czy na daną sieć jest w ogóle zapotrzebowanie ze strony indywidualnych przedsiębiorców. Kolejnym krokiem jest opracowanie konceptu, wdrożenie go, przetestowanie i dopiero potem uruchomienie sprzedaży licencji. W przypadku dużych firm proces ten może zająć nawet do trzech lat. Szczególnie że przyjmuje się, iż testowanie placówki we franczyzie powinno trwać minimum rok, by można było się przekonać o wpływie czynników sezonowych na jej działalność.

Co jeszcze może powstrzymywać firmy przed wchodzeniem we franczyzę w celu uniknięcia podatku?


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (22)

 • hubert(2016-11-04 19:50) Zgłoś naruszenie 00

  a ja jednak zauważam boom, szczególnie wśród marketów budowlanych, powstaje ich coraz więcej w coraz mniejszych miejscowościach

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Jedrek(2016-11-06 13:32) Zgłoś naruszenie 00

  To fakt. W mojej miejscowości ok. 30 tys osób są dwa i to naprawdę bardzo duże. Myślę, że to pozwala ludziom na dokonanie wielu napraw/inwestycji w domach bez konieczności jeżdżenia po całej okolicy w poszukiwaniu potrzebnych materiałów. Swoją drogą jestem ciekaw jak wchodzi się w taki biznes, franczyza czy indywidualny start?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • hubert(2016-11-17 22:30) Zgłoś naruszenie 00

  pewnie można i przez franczyzę i są też sklepy własne. załozyć sklep pod swoją marką pewnie też można :)

  Odpowiedz
 • Jedrek(2016-11-18 13:15) Zgłoś naruszenie 00

  Tylko który pomysł wychodzi lepiej w perspektywie czasu? Z jednej strony zaczynając od podstaw jesteśmy sami sobie "panami", ale czy ogrom obowiązków i kosztów związanymi z dostawcami, budową marketu itd nas nie przerośnie? Przy franczyzie chyba otrzymuje się jakąś pomoc w tych dziedzinach prawda?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Jedrek(2016-11-22 21:05) Zgłoś naruszenie 00

  Dużo osób zaczyna oszczędzać i próbować remontować na własną rękę, a z tego co wiem to niektóre sklepy posiadają dodatkowe usługi jak cięcie drewna i pomoc w transporcie. Podoba mi się idea wychodzenia na przeciw klientowi

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • syriusz(2016-11-24 01:46) Zgłoś naruszenie 00

  spadek zainteresowania franczyzą? Przecież to bzdura - z roku na rok przybywa nowych m modeli franczyzowych. Gdyby nie było zainteresowania to by nie powstawały w tak gwałtownym tempie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • intermarche.kuba(2016-11-24 17:43) Zgłoś naruszenie 00

  Witajcie! W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym doradcą online. Pozostaję do dyspozycji dla wszystkich zainteresowanych tematyką franczyzy i współpracy z Intermarche. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem zarówno w tym jak i skorelowanych wątkach. Kuba, Doradca online Intermarche http://muszkieterowie.pl/wlasnybiznes/

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane