statystyki

Włochy: Stress testy dla banków i premiera

autor: Jakub Kapiszewski13.07.2016, 07:56; Aktualizacja: 14.07.2016, 11:26
Premier Włoch Matteo Renzi

Premier Włoch Matteo Renziźródło: PAP
autor zdjęcia: GIUSEPPE LAMI

Premier Matteo Renzi jest gotów na starcie z Brukselą, aby ratować sektor finansowy. W październiku czeka go referendum, od którego może zależeć polityczna przyszłość całego kontynentu. Publiczna interwencja może być konieczna, aby wydobyć z fatalnej kondycji banki na Półwyspie Apenińskim.

Zgodnie z szacunkami Banca d’Italia uginają się one pod ciężarem 360 mld euro niespłacanych na czas kredytów, z których 200 mld zostało udzielonych niewypłacalnym podmiotom (po włosku określane są jako sofferenza). Bankowość we Włoszech cierpi ponadto na rozdrobnienie – w kraju działa ok. 600 instytucji. Zbyt rozbudowana i niedochodowa jest również część detaliczna. W jednej z analiz Organizacji Rozwoju i Współpracy Gospodarczej można przeczytać, że oddziały banków są we Włoszech liczniejsze od pizzerii. Na kiepską kondycję sektora bankowego zwrócił też uwagę Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Według niego 18-proc. udział złych kredytów to jeden z najwyższych wskaźników w strefie euro. „Wpływa on negatywnie na zyskowność – a marże należą do najniższych w Europie – i zagraża zdolności banków do zwiększania akcji kredytowej” – stwierdził MFW w analizie włoskiej gospodarki.

Jakby tego było mało, Europejski Nadzór Bankowy pod koniec miesiąca opublikuje wyniki stress testów pokazujących, jaka byłaby kondycja wybranych instytucji w przypadku znaczącego pogorszenia koniunktury. W podobnym badaniu z 2014 r. test oblało dziewięć włoskich banków. W Rzymie obawiają się, że tym razem będzie podobnie, co spowoduje dalszą wyprzedaż akcji (od początku roku akcje UniCredit, największego gracza na tamtejszym rynku, potaniały o prawie 60 proc., największy konkurent – Intesa Sanpaolo – potaniał o prawie 40 proc.).


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane