statystyki

Włochy: Stress testy dla banków i premiera

autor: Jakub Kapiszewski13.07.2016, 07:56; Aktualizacja: 14.07.2016, 11:26
Premier Włoch Matteo Renzi

Premier Włoch Matteo Renziźródło: PAP
autor zdjęcia: GIUSEPPE LAMI

Premier Matteo Renzi jest gotów na starcie z Brukselą, aby ratować sektor finansowy. W październiku czeka go referendum, od którego może zależeć polityczna przyszłość całego kontynentu. Publiczna interwencja może być konieczna, aby wydobyć z fatalnej kondycji banki na Półwyspie Apenińskim.

Zgodnie z szacunkami Banca d’Italia uginają się one pod ciężarem 360 mld euro niespłacanych na czas kredytów, z których 200 mld zostało udzielonych niewypłacalnym podmiotom (po włosku określane są jako sofferenza). Bankowość we Włoszech cierpi ponadto na rozdrobnienie – w kraju działa ok. 600 instytucji. Zbyt rozbudowana i niedochodowa jest również część detaliczna. W jednej z analiz Organizacji Rozwoju i Współpracy Gospodarczej można przeczytać, że oddziały banków są we Włoszech liczniejsze od pizzerii. Na kiepską kondycję sektora bankowego zwrócił też uwagę Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Według niego 18-proc. udział złych kredytów to jeden z najwyższych wskaźników w strefie euro. „Wpływa on negatywnie na zyskowność – a marże należą do najniższych w Europie – i zagraża zdolności banków do zwiększania akcji kredytowej” – stwierdził MFW w analizie włoskiej gospodarki.

Jakby tego było mało, Europejski Nadzór Bankowy pod koniec miesiąca opublikuje wyniki stress testów pokazujących, jaka byłaby kondycja wybranych instytucji w przypadku znaczącego pogorszenia koniunktury. W podobnym badaniu z 2014 r. test oblało dziewięć włoskich banków. W Rzymie obawiają się, że tym razem będzie podobnie, co spowoduje dalszą wyprzedaż akcji (od początku roku akcje UniCredit, największego gracza na tamtejszym rynku, potaniały o prawie 60 proc., największy konkurent – Intesa Sanpaolo – potaniał o prawie 40 proc.).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane