statystyki

Banki się skoncentrują. Klienci niekoniecznie będą zadowoleni

autor: Łukasz Wilkowicz13.07.2016, 07:56; Aktualizacja: 14.07.2016, 12:13
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Niedawno Alior Bank porozumiał się z amerykańską grupą General Electric w sprawie kupna Banku BPHźródło: ShutterStock

Eksperci obawiają się wzrostu znaczenia państwa w sektorze i zmniejszenia konkurencji. Obecnie udział pięciu największych banków w naszym rynku, co jest najpopularniejszą miarą koncentracji, wynosi ok. 48 proc.

Gdyby prezesowi PZU udało się zbudować wokół Alior Banku jedną z czołowych grup bankowych, to poziom koncentracji zwiększyłby się, ale wciąż daleko by nam było do tych europejskich krajów, w których liderzy kontrolują 80–90 proc. aktywów systemu bankowego. Specjaliści mają wątpliwości, czy wzrost koncentracji byłby korzystny. Niektórzy zastanawiają się, czy w ogóle szybko do niego dojdzie.

– Od lat popularny jest pogląd, że w Polsce jest za dużo banków i że potrzebny jest wzrost koncentracji. Ja się z tym nie zgadzam. W kraju o takiej liczbie mieszkańców jak Polska powinno funkcjonować więcej banków niż w krajach małych, nawet o wyższym poziomie zamożności – wskazuje Andrzej Powierża, analityk sektora bankowego w DM Banku Handlowego.

– Wieszczenie, że w naszym sektorze bankowym nastąpi gwałtowna koncentracja, ma miejsce od 20 lat. Ona faktycznie postępuje, ale nie sądzę, by była tak szybka – mówi Andrzej Topiński, główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej, a w przeszłości m.in. prezes PKO BP i Związku Banków Polskich. – Procesy konsolidacyjne mają oczywiście uzasadnienie w analizie kosztów działania banków. Z drugiej strony do przejmowania banków, które miałyby być sprzedawane, nie ma aż tak wielu chętnych – dodaje.

Niedawno Alior Bank porozumiał się z amerykańską grupą General Electric w sprawie kupna Banku BPH. Przedwczoraj ogłosił wezwanie do sprzedaży jego akcji (ostatecznie Alior wchłonie BPH, ale bez portfela kredytów frankowych). Od dłuższego czasu nabywcy na swoją polską filię szuka austriacki Raiffeisen Bank International (również bez kredytów we frankach). Wśród zainteresowanych, prócz konsorcjum Alior-PZU, wymienia się PKO BP, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Santandera, a nawet Bank Pekao. Ten ostatni sam jest przedmiotem sprzedaży – wczoraj jego inwestor strategiczny, włoska grupa UniCredit, wystawił na sprzedaż 10 proc. akcji Pekao o wartości 3,5 mld zł.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane