To Alior Bank odkupił od włoskiego UniCredit 10 proc. akcji Banku Pekao. Potwierdzałoby to spekulacje, że za transakcją stał Powszechny Zakład Ubezpieczeń, który jest największym akcjonariuszem Aliora - informuje "Gazeta Polska Codziennie". Jednak sam Alior Bank dementuje te informacje.

Oznaczałoby to też - jak pisze "GPC" - początek zapowiadanej przez rząd PIS-u akcji repolonizacji działających w naszym kraju banków.

Gazeta przypomina, że dzień wcześniej sugerowała, iż to PZU kupiło za 3,3 mld pakiet akcji Banku Pekao od mającej ogromne problemy włoskiej grupy UniCredit.

"GPC" dowiedziała się jednak z nieoficjalnych źródeł, że rzeczywiście polski ubezpieczyciel stał za tą transakcją, ponieważ to kontrolowany przez PZU Alior Bank przejął od Włochów 10 proc. udziałów w Pekao.

Dziennik podkreśla, że PZU stało się "zbrojnym ramieniem" repolonizacji banków.

Jednak w przesłanym mediom oświadczeniu Alior Bank zdemontował te doniesienia. "Zarząd Alior Bank S.A., w odpowiedzi na tekst „Repolonizacja banków rozpoczęta”, który ukazał się 15.07.2016 w dzienniku Gazeta Polska Codziennie, stanowczo dementuje informację, jakoby Alior Bank S.A. nabył pakiet 10% akcji Banku Pekao S.A." - napisano w komunikacie.