statystyki

Polacy ruszyli po pralki i lodówki. Idziemy na rekord

autor: Patrycja Otto12.07.2016, 07:41; Aktualizacja: 14.07.2016, 11:54
pralka

Zdaniem ekspertów nie bez znaczenia są również rozwój rynku mieszkaniowego oraz remonty lokali, którym sprzyja większa zasobność Polaków.źródło: ShutterStock

Krajowy rynek dużego AGD już dawno nie był w tak dobrej kondycji. Na koniec roku spodziewana jest sprzedaż na poziomie ponad 5 mln sztuk. Od stycznia do czerwca producenci sprzedali 2,3 mln sztuk największych artykułów gospodarstwa domowego. To o 5 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z najnowszych danych CECED, stowarzyszenia zrzeszającego firmy działające w branży.

Zdaniem ekspertów tempo wzrostu powinno zostać utrzymane w drugiej połowie roku.

– Spodziewam się nawet na koniec roku o 6–7 proc. większej sprzedaży niż w 2015 r., kiedy to przemysł sprzedał 4,9 mln sztuk urządzeń – prognozuje Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED.

I dodaje, że pozytywnie na rynek przełożył się program 500 plus, a więc zwiększająca się zasobność polskich gospodarstw domowych, do której przyczynia się realny wzrost wynagrodzeń (po uwzględnieniu inflacji). Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku rynek notował spadek w ilości sprzedaży o 1 proc. Kiedy ruszyły wypłaty, negatywny trend zaczął się odwracać, a tempo wzrostu utrzymało się w kolejnych miesiącach.

– Uważam, że program 500 plus może ostatecznie być odpowiedzialny za 1,5–2 proc. tegorocznego przyrostu – dodaje Wojciech Konecki.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane