statystyki

Polacy ruszyli po pralki i lodówki. Idziemy na rekord

autor: Patrycja Otto12.07.2016, 07:41; Aktualizacja: 14.07.2016, 11:54
pralka

Zdaniem ekspertów nie bez znaczenia są również rozwój rynku mieszkaniowego oraz remonty lokali, którym sprzyja większa zasobność Polaków.źródło: ShutterStock

Krajowy rynek dużego AGD już dawno nie był w tak dobrej kondycji. Na koniec roku spodziewana jest sprzedaż na poziomie ponad 5 mln sztuk. Od stycznia do czerwca producenci sprzedali 2,3 mln sztuk największych artykułów gospodarstwa domowego. To o 5 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z najnowszych danych CECED, stowarzyszenia zrzeszającego firmy działające w branży.

Zdaniem ekspertów tempo wzrostu powinno zostać utrzymane w drugiej połowie roku.

– Spodziewam się nawet na koniec roku o 6–7 proc. większej sprzedaży niż w 2015 r., kiedy to przemysł sprzedał 4,9 mln sztuk urządzeń – prognozuje Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED.

I dodaje, że pozytywnie na rynek przełożył się program 500 plus, a więc zwiększająca się zasobność polskich gospodarstw domowych, do której przyczynia się realny wzrost wynagrodzeń (po uwzględnieniu inflacji). Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku rynek notował spadek w ilości sprzedaży o 1 proc. Kiedy ruszyły wypłaty, negatywny trend zaczął się odwracać, a tempo wzrostu utrzymało się w kolejnych miesiącach.

– Uważam, że program 500 plus może ostatecznie być odpowiedzialny za 1,5–2 proc. tegorocznego przyrostu – dodaje Wojciech Konecki.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane