statystyki

Ile cukru w cukrze, czyli jak zwiększać udział krajowej produkcji w eksporcie Polski

autor: Paweł Oleszczuk, Mateusz Walewski20.07.2016, 07:56; Aktualizacja: 20.07.2016, 08:53
Gospodarka

Polska stała się już krajem, w którym można wykreować markę rozpoznawalną w skali globalnej.źródło: ShutterStock

Wraz z postępującą globalizacją coraz rzadsza jest sytuacja, w której złożone produkty przemysłowe w całości lub nawet w znacznej większości od początku do końca są tworzone przez przedsiębiorstwa z jednego kraju. W poszukiwaniu efektywności, rosnącej specjalizacji i korzyści skali poszczególne komponenty są produkowane w różnych częściach świata, a łańcuchy produkcji stają się coraz dłuższe.

Inwestycje zagraniczne globalnych koncernów samochodowych w Polsce i innych krajach Europy Środkowej są dobrym przykładem takiej polityki. Ich efektem są fabryki produkujące poszczególne części samochodów lub zakłady zajmujące się końcowym montażem podzespołów sprowadzanych z całego świata. Oznacza to, że informacja o wartości całkowitego eksportu danego kraju nie jest wcale jednoznaczna z informacją o wartości krajowej produkcji wyeksportowanej za granicę.

Jeśli o sile polskiego eksportu będą decydować produkty, które w naszym kraju są jedynie zmontowane, nieznacznie przetworzone bądź wydobyte (np. surowce), to wraz ze wzrostem płac będziemy tracić nasze przewagi konkurencyjne. Ich utrata będzie znaczącą przeszkodą w pościgu za bardziej zamożnymi gospodarkami. Zjawisko to w nowoczesnej publicystyce ekonomicznej jest często nazywane pułapką średniego dochodu. Jego zauważenie nie oznacza zaś krytyki inwestorów zagranicznych. Jest jedynie warunkiem koniecznym do wejścia na kolejny etap rozwoju.

Tani i zaawansowani


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane