statystyki

Premia na gospodarstwo: Rolnik jest młody aż do czterdziestki

autor: Renata Majek07.07.2016, 18:30
rolnik

Jeśli przyszły rolnik nie spełnia kryteriów, może dopełnić je później,źródło: ShutterStock

Staram się o przyznanie premii na start w wysokości 100 tys. zł za przejęcie gospodarstwa rolnego jako młody rolnik. Nie mam jednak wykształcenia rolniczego (ukończyłem liceum). Czy w związku z tym muszę skończyć odpowiednią szkołę, bym mógł otrzymać dofinansowanie – pyta pan Jakub.

Młodym rolnikiem jest osoba, która nie ukończyła 40. roku życia i rozpoczęła urządzanie gospodarstwa rolnego, tzn. stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne, które przejęła nie wcześniej niż 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o premię. Jeśli chodzi o wiek, to uznaje się, że osoby, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyły 41 lat, spełniają warunek „młodego rolnika”. W tym roku wparcie uzyskają także ci, którzy już rozpoczęli prowadzenie działalności rolniczej, a więc m.in. wystąpili o płatności bezpośrednie. Młody rolnik musi mieć także odpowiednie kwalifikacje zawodowe, wynikające z wykształcenia (potwierdzone odpowiednim świadectwem lub dyplomem) lub staż pracy w rolnictwie.

Jeśli przyszły rolnik nie spełnia tych kryteriów, może dopełnić je później – w okresie 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Termin nie może być wydłużony. Rolnik, który nie uzupełni wykształcenia, będzie musiał zwrócić premię z odsetkami.

Za kwalifikacje rolnicze uznawane jest wykształcenie rolnicze (wyższe, średnie lub zasadnicze zawodowe), wykształcenie wyższe nierolnicze uzupełnione 3-letnim stażem pracy w rolnictwie lub średnie co najmniej 4-letni staż pracy w rolnictwie, tytuł zawodowy oraz tytuł wykwalifikowanego robotnika lub mistrza w zawodzie rolniczym wraz z 3-letnim stażem pracy w rolnictwie lub inne wykształcenie z co najmniej 5-letnim stażem w rolnictwie.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Józef Bogusław Ziółkowski(2016-07-07 20:42) Zgłoś naruszenie 10

    Nie bardzo rozumiem , co autor miał na myśli pisząc cyt...wykształcenie z co najmniej 3, 4,czy 5-letnim stażem pracy w rolnictwie..koniec cyt. Owszem ale gdy będzie zatrudniony u innego rolnika albo u rodzica. Jako właściciel gospodarstwa nie jest w nim zatrudniony. SN twierdzi , że rolnik we własnym gospodarstwie nie jest zatrudniony, bo to określenie nie spełnia wymogów prawa pracy i zatrudnienia. Coś mnie tu nie pasuje.

    Odpowiedz
  • fdfd(2016-07-07 22:19) Zgłoś naruszenie 10

    do Józef Bogusław Ziółkowski(dzisiaj 20:42) - a co u nas może pasować, zawsze jak coś wymyślą to aż się niedobrze robi

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane