statystyki

Polityka fiskalna: Kontrowersje wokół pieniędzy z helikoptera

autor: Grzegorz Gołębiowski05.07.2016, 07:41; Aktualizacja: 05.07.2016, 07:54
W gospodarce europejskiej były prowadzone inwestycje, które nie przynoszą oczekiwanych stóp zwrotu, a wydatki konsumpcyjne nie prowadzą do wzrostu w długim okresie.

W gospodarce europejskiej były prowadzone inwestycje, które nie przynoszą oczekiwanych stóp zwrotu, a wydatki konsumpcyjne nie prowadzą do wzrostu w długim okresie.źródło: ShutterStock

Stymulowanie popytu drukowaniem pieniędzy może być atrakcyjne tylko na krótkim dystansie. W dłuższej perspektywie wywoła wstrząs daleko odmienny od zamierzonego – hiperinflację oraz poważny kryzys gospodarczy. Większość gospodarek rozwiniętych państw świata po kryzysie z 2008 r. nie może powrócić na ścieżkę oczekiwanego tempa wzrostu. Ożywienie gospodarcze, szczególnie w UE, jest anemiczne. Fiskalne programy wsparcia nadwyrężyły poważnie stan finansów publicznych. Poziom zadłużenia w większości gospodarek UE przekracza ustalony limit z traktatu z Maastricht (dług nie wyższy niż 60 proc. PKB). Ogranicza to poważnie dalsze możliwości ekspansywnej polityki fiskalnej.

Zresztą już od jakiegoś czasu w sytuacji, gdy ekspansywna polityka fiskalna nie przynosiła oczekiwanych rezultatów, uruchomiono arsenał instrumentów polityki pieniężnej. Dziś główna stopa referencyjna wynosi w strefie euro 0,05 proc., zaś stopa depozytowa jest ujemna. Kolejnym krokiem było sięgnięcie po takie narzędzia, jak luzowanie ilościowe (zakupy długoterminowych obligacji skarbowych przez bank centralny), luzowanie kredytowe (nabywanie przez bank centralny aktywów prywatnych bądź półprywatnych) i interwencje na rynku walutowym. W końcu wprowadzono politykę zerowych stóp procentowych, a później ujemnych. Ta ostatnia obowiązuje już w Szwajcarii, Szwecji, Danii, strefie euro, a także wcześniej w Japonii. Biorąc pod uwagę niezadowalające efekty realizowanej polityki, coraz częściej artykułuje się potrzebę sięgnięcia po jeszcze bardziej niekonwencjonalne metody.

W gospodarce europejskiej były prowadzone inwestycje, które nie przynoszą oczekiwanych stóp zwrotu, a wydatki konsumpcyjne nie prowadzą do wzrostu w długim okresie. Gospodarka wymaga przede wszystkim oddłużenia, restrukturyzacji i zmiany struktury wydatków, a nie dostarczania kolejnego strumienia pieniądza. Niemniej jednak odmienianym przez wiele przypadków stał się termin „pieniędzy z helikoptera”. Określenie to odwołuje się do sformułowanej w 1969 r. przez Miltona Friedmana wypowiedzi wykorzystującej myślową parabolę, że któregoś dnia nadleci helikopter i zrzuci każdemu mieszkańcowi po 1000 dol.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane