Ostateczne rozwiązanie kwestii OFE coraz bliżej

autor: Tomasz Jóźwik04.07.2016, 07:46; Aktualizacja: 04.07.2016, 08:14
pieniądze

Nie wiadomo, w jaki sposób pieniądze z OFE, które w większości są ulokowane w akcjach giełdowych spółek, miałyby być wykorzystane ponownie.źródło: ShutterStock

Zamiast tracić na wartości, pieniądze z otwartych funduszy emerytalnych mają wesprzeć miliony polskich gospodarstw domowych – zapowiedział lider PiS Jarosław Kaczyński.

W gospodarce musimy z wiarą iść do przodu i formułować nowe propozycje dla społeczeństwa. One już są, choćby ta odnosząca się do tego, co zrobić z pieniędzmi z OFE, które dzisiaj w gruncie rzeczy tracą na wartości, a mogą być podstawą nowych ważnych przedsięwzięć, które będą budowały siłę naszej polityki gospodarczej, ale także będą wspierały miliony polskich gospodarstw domowych – mówił Jarosław Kaczyński na sobotnim kongresie PiS, który wybrał go na przewodniczącego partii na kolejną trzyletnią kadencję.

Nie wiadomo, w jaki sposób pieniądze z OFE, które w większości są ulokowane w akcjach giełdowych spółek, miałyby być wykorzystane ponownie. Eksperci oceniają jednak, że może to oznaczać ostateczny demontaż kapitałowego filaru systemu emerytalnego i dalszą marginalizację warszawskiej giełdy.

Widmo całkowitego demontażu krąży nad OFE od trzech lat, odkąd rząd Platformy Obywatelskiej zdecydował o przesunięciu 153 mld zł, które fundusze zainwestowały w rządowe obligacje, do ZUS. Dzięki tej operacji udało się oddalić groźbę przekroczenia przez dług publiczny granicy 60 proc. PKB i konieczność związanego z tym cięcia wydatków publicznych.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Vox61(2016-07-04 10:45) Zgłoś naruszenie 21

    Zarówno Kaczyński jak i Morawiecki proponują mi udział w przestępstwie.Ja nie chcę żadnych pieniędzy ukradzionych innym z offe bo to paserka w czystej postaci. Niedaleko pada PiS od PO .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane