statystyki

Ostateczne rozwiązanie kwestii OFE coraz bliżej

autor: Tomasz Jóźwik04.07.2016, 07:46; Aktualizacja: 04.07.2016, 08:14
pieniądze

Nie wiadomo, w jaki sposób pieniądze z OFE, które w większości są ulokowane w akcjach giełdowych spółek, miałyby być wykorzystane ponownie.źródło: ShutterStock

Zamiast tracić na wartości, pieniądze z otwartych funduszy emerytalnych mają wesprzeć miliony polskich gospodarstw domowych – zapowiedział lider PiS Jarosław Kaczyński.

W gospodarce musimy z wiarą iść do przodu i formułować nowe propozycje dla społeczeństwa. One już są, choćby ta odnosząca się do tego, co zrobić z pieniędzmi z OFE, które dzisiaj w gruncie rzeczy tracą na wartości, a mogą być podstawą nowych ważnych przedsięwzięć, które będą budowały siłę naszej polityki gospodarczej, ale także będą wspierały miliony polskich gospodarstw domowych – mówił Jarosław Kaczyński na sobotnim kongresie PiS, który wybrał go na przewodniczącego partii na kolejną trzyletnią kadencję.

Nie wiadomo, w jaki sposób pieniądze z OFE, które w większości są ulokowane w akcjach giełdowych spółek, miałyby być wykorzystane ponownie. Eksperci oceniają jednak, że może to oznaczać ostateczny demontaż kapitałowego filaru systemu emerytalnego i dalszą marginalizację warszawskiej giełdy.

Widmo całkowitego demontażu krąży nad OFE od trzech lat, odkąd rząd Platformy Obywatelskiej zdecydował o przesunięciu 153 mld zł, które fundusze zainwestowały w rządowe obligacje, do ZUS. Dzięki tej operacji udało się oddalić groźbę przekroczenia przez dług publiczny granicy 60 proc. PKB i konieczność związanego z tym cięcia wydatków publicznych.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Vox61(2016-07-04 10:45) Zgłoś naruszenie 21

    Zarówno Kaczyński jak i Morawiecki proponują mi udział w przestępstwie.Ja nie chcę żadnych pieniędzy ukradzionych innym z offe bo to paserka w czystej postaci. Niedaleko pada PiS od PO .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane