statystyki

Prawo bankowe: Lepszy nadzór nad bankami i SKOK-ami

autor: Patryk Słowik28.06.2016, 07:11; Aktualizacja: 28.06.2016, 09:38
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Przyjęty przez rząd projekt przewiduje również rozszerzenie katalogu przesłanek, po których wystąpieniu KNF może powołać zarząd komisaryczny w bankuźródło: ShutterStock

Fatalne doświadczenia ostatnich miesięcy pokazały, że Komisja Nadzoru Finansowego musi mieć większe uprawnienia. Zgodził się z tym wczoraj rząd, przyjmując projekt nowelizacji ustawy – Prawo bankowe.

Co się zmieni? Przede wszystkim, jak poinformowało nas Centrum Informacyjne Rządu, KNF będzie mogła zlecać ponowne badanie wyceny zabezpieczeń wierzytelności w stosunku do przedsiębiorców prowadzących działalność depozytowo-kredytową. Teraz jest bowiem tak, że badanie może być zainicjowane przez sam podmiot nadzorowany. Komisja nie ma uprawnień do jej zlecenia nawet wówczas, gdy istnieje ryzyko, że przedłożona wycena została przygotowana nierzetelnie, a tym samym nie wskazuje rzeczywistej wartości przedmiotu zabezpieczenia.

Zmiana ta powinna przynieść bardzo wymierny i potrzebny efekt, bo przedsiębiorcy nie będą już mogli manipulować danymi w celu pomniejszenia tworzonej rezerwy.

Komisja będzie mogła natomiast zobowiązać podmiot rynku finansowego do zlecenia ponownej wyceny zabezpieczeń. Jeśli potwierdzą się zastrzeżenia urzędników – koszt badania poniesie przedsiębiorca. Jeżeli natomiast uwagi nie znajdą pokrycia w rzeczywistości, zapłaci komisja.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane