Komisja Nadzoru Finansowego umorzyła we wtorek postępowanie w sprawie przejęcia SKOK "Skarbiec" w Piekarach Śląskich przez inną kasę spółdzielczą - podała KNF w komunikacie.

KNF - jak poinformowała - podjęła tę decyzję jednogłośnie "ze względu na wystąpienie przesłanki określonej w art. 74c ust. 3 ustawy o skok" (brak kasy, która po przejęciu SKOK "Skarbiec" spełniałaby ustawowy warunek wystarczających aktywów w relacji do funduszy kasy przejmowanej - PAP).

Jednocześnie komisja postanowiła o wszczęciu postępowania administracyjnego w celu zbadania możliwości przejęcia SKOK "Skarbiec" przez bank.

"W związku z tym, kierując się potrzebą zapewnienia otwartości i konkurencyjności udziału w procesie restrukturyzacji SKOK +Skarbiec+, KNF oczekuje na zgłoszenia banków krajowych zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji SKOK +Skarbiec+" - głosił komunikat KNF.

Reklama

Zainteresowane banki mogą zgłaszać zainteresowanie do KNF w terminie do dnia 19 lipca 2016 r. włącznie - wskazała komisja.

Jak powiedział kilkanaście dni temu na konferencji prasowej przedstawiciel Kasy Krajowej SKOK Wiktor Kamiński, obecnie jest 29 kas "małych", o aktywach poniżej 100 mln zł. Ponadto jest 11 kas o aktywach 100-500 mln zł i trzy kasy o aktywach przewyższających 500 mln zł, dysponujących jednak ponad 70 proc. aktywów systemu.

W sumie obecnie w kasach - mówił - zgromadzonych jest ponad 11,6 mld zł aktywów. W ostatnich latach nieco się one zmniejszyły; w 2013 roku było ponad 18 mld zł.

Przedstawiciel Kasy Krajowej przekonywał jednocześnie, że choć w kilku kasach jest zarząd komisaryczny (m.in. właśnie w SKOK "Skarbiec"), pięć zostało przejętych przez banki, a sześć upadło, ostatnio wynik finansowy kas "stabilizuje się".