statystyki

Euro w górę nie pójdzie, funt wielką niewiadomą

autor: Łukasz Pałka20.06.2016, 07:58; Aktualizacja: 20.06.2016, 10:02
bankier, finanse, euro

Osoby, które planują urlop za granicą, nie mogą raczej liczyć na to, że euro, dolar lub frank szwajcarski w najbliższych tygodniach wyraźnie potanieją.źródło: ShutterStock

Przyzwyczailiśmy się, że główny wpływ na notowania walut mają oczekiwania co do decyzji banków centralnych. Teraz jest jeszcze jeden istotny czynnik: referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

Osoby, które planują urlop za granicą, nie mogą raczej liczyć na to, że euro, dolar lub frank szwajcarski w najbliższych tygodniach wyraźnie potanieją. Analitycy wskazują, że pomimo uspokojenia sytuacji wokół złotego (np. po groźbie obniżki ratingów), wciąż istnieją czynniki ryzyka, które mogą osłabić polską walutę. Dlatego też są dalecy od prognozowania wyraźnego umocnienia złotego.

Mateusz Namysł z Raiffeisen Bank Polska zakłada, że w III kw. euro będzie kosztować średnio 4,30 zł, dolar – 3,99 zł, a frank szwajcarski – 3,93 zł. Oznaczałoby to, że polska waluta ma szansę na niewielkie, kilkugroszowe umocnienie wobec euro i franka. Jednocześnie jednak złoty może osłabić się w stosunku do dolara.

– Dobre dane gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych mogłyby zwiększyć oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych, co również miałoby negatywne przełożenie na rodzimą walutę, natomiast wzmacniałoby dolara – podkreśla Mateusz Namysł. W minionym tygodniu Rezerwa Federalna nie zdecydowała się na podwyżkę stóp. W dodatku po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku opublikowano przewidywania jego członków, z których wynika, że ryzyko zaostrzenia polityki pieniężnej zmalało. Rynek zareagował na to spadkiem notowań amerykańskiej waluty.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane