statystyki

Nasz dług bardziej ryzykowny

autor: Marek Chądzyński20.06.2016, 07:41; Aktualizacja: 20.06.2016, 07:53
Różnica między rentownością 10-letnich obligacji polskich i dziesięciolatek niemieckich to w tej chwili ok. 320 pkt.

Różnica między rentownością 10-letnich obligacji polskich i dziesięciolatek niemieckich to w tej chwili ok. 320 pkt.źródło: ShutterStock

Brexit zweryfikował właśnie pogląd, że polski rynek obligacji to bardzo bezpieczna przystań pośród krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Różnica między rentownością 10-letnich obligacji polskich i dziesięciolatek niemieckich to w tej chwili ok. 320 pkt. W połowie poprzedniego tygodnia była jeszcze wyższa, bo przekraczała 330 pkt. Tak dużego spreadu nie było od czasów kryzysu.

Niemieckie papiery to punkt odniesienia dla pozostałych obligacji emitowanych w Europie. Gospodarka RFN jest postrzegana jako ta o najmocniejszych fundamentach w UE, a kraj jako oaza stabilności politycznej. Co oznacza, że kredytowanie go jest obarczone niewielkim ryzykiem. Duża różnica w rentownościach – tzw. spread – z niemieckim długiem to znak, że rynek uważa obligacje danego kraju za dużo bardziej ryzykowne.

Polskie obligacje gorzej wyceniane

Polskie obligacje gorzej wyceniane

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane