Prowadzimy rozmowy z kilkunastoma inwestorami zagranicznymi na temat znaczących projektów inwestycyjnych w Polsce - mówi PAP wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Jak dodaje, chodzi m.in. o branżę maszynową, informatyczną i teleinformatyczną.

Wicepremier pytany, czy spodziewa się w najbliższych miesiącach kolejnych zagranicznych inwestycji, takich jak np. planowana inwestycja Daimlera.

"Rozmawiamy teraz z kilkunastoma inwestorami. Zwykle jest tak, że z takich kilkunastu rozmów dwie, trzy powinny się udać, statystycznie, bo wiadomo, że inwestorzy rozmawiają w różnych krajach świata. Przygotowaliśmy cały profesjonalny zespół, który jeździ po świecie, ale również rozmawia z inwestorami w tym zakresie. (...) Nie chcę używać słowa spektakularne, ale to będą znaczące inwestycje, również w miejsca (pracy) wysokopłatne; to znaczy badania i rozwój, tam gdzie jest wysoka wartość dodana" - powiedział.

Pytany, o jakie branże chodzi, wymienił m.in. maszynową, informatyczną i teleinformatyczną.

Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler poinformował na początku maja, że planuje wybudowanie w Polsce fabryki silników. Ma ona powstać w Jaworze, na zachód od Wrocławia. Rozpoczęcie produkcji jest planowane na rok 2019. W nowej fabryce mają być produkowane czterocylindrowe silniki benzynowe i dieslowski.