Postępowanie Europejskiego Banku Centralnego było ostatnio najbardziej gołębie na świecie.
Postępowanie Europejskiego Banku Centralnego było ostatnio najbardziej gołębie na świecie.
Bankierów centralnych dzieli się umownie na gołębie, czyli ekonomistów skłonnych wspierać wzrost gospodarczy kosztem nieco wyższej inflacji i zgadzających się na łagodniejszą politykę pieniężną, oraz jastrzębie, czyli tych, którzy na pierwszym miejscu stawiają stabilność cen i są gotowi na politykę bardziej restrykcyjną.
Ostatnio cztery główne banki centralne świata podzieliły się na dwie grupy: amerykański Fed i Bank Anglii robią się coraz bardziej jastrzębie, a Europejski Bank Centralny i Bank Japonii – gołębie.
Rezerwa Federalna
W obecnym składzie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku amerykańskiej Rezerwy Federalnej jest pięcioro gołębi, czworo jastrzębi i troje wahających się, ale ta teoretyczna przewaga nie przeszkadza w realizacji polityki podwyżek stóp w tym roku.
Ostrożną kontynuatorką poprzedniego prezesa Fed Bena Bernankego, którego nazwano „helikopter Ben” (idea półserio rozrzucania pieniędzy z helikoptera), jest Janet Yellen. Kiedy była jeszcze wiceprezesem Fed, uważano ją za największego gołębia. Mimo to realizuje obecnie politykę... jastrzębią. Za jej rządów w grudniu ub.r. doszło do pierwszej od dekady podwyżki stóp procentowych w USA, w tym roku mają być dwie, trzy kolejne, a dodruk i skup aktywów zostały wstrzymane. Mimo poglądów na gospodarkę zwycięża w niej skłonność do konsensusu.
Poza Yellen do grona gołębi w Fed zalicza się: Lael Brainard, powołana na członka Fed przez prezydenta Baracka Obamę (nie sprzeciwiała się podwyżce grudniowej), Daniel Tarullo – również nominat Obamy (dwa miesiące przed podwyżką stóp sygnalizował sprzeciw – mówił, że czeka na wzrost inflacji), William Dudley – szef nowojorskiego oddziału Fed powołany przez Obamę, Eric Rosengren – powołany przez prezydenta Busha na szefa Fed w Bostonie (naciska, żeby dalsze podwyżki następowały tylko wtedy, gdy inflacja i wynagrodzenia zaczną rosnąć).
Grupa jastrzębi w Fed to: Stanley Fischer – członek Fed, wcześniej prezes Banku Izraela (przed grudniową podwyżką stóp wskazywał na ryzyko stabilności finansowej gospodarki), Loretta Mester – prezes oddziału Fed z Cleveland (ma obawy o konsekwencje pozostawiania niskich stóp zbyt długo na niskim poziomie), Estera George – prezes oddziału Fed z Kansas City (w 2013 r. samotnie optowała za redukcją programu skupu obligacji), James Bullard – prezes oddziału Fed z St. Louis (nazywał brak decyzji o podwyżce stóp we wrześniu wielką pomyłką. W latach 2010–2013 walczył z deflacją i był zaliczany do gołębi).
Jako neutralnych kwalifikuje się chwilowo Jerome’a Powella z zarządu Fed, Kathryn Dominguez i Allana Landona. Dwójka ostatnich, czekających na zatwierdzenie przez Senat, z racji nominowania przez Obamę podejrzewana jest o gołębie nastawienie.
Europejski Bank Centralny
W strefie euro o polityce pieniężnej decyduje sześciu członków zarządu Europejskiego Banku Centralnego i 19 prezesów banków centralnych Eurolandu. Choć w gronie decydentów teoretycznie mamy równowagę: po dziewięcioro gołębi i jastrzębi oraz siedmioro neutralnych – polityka EBC była ostatnio najbardziej gołębia na świecie.
W gronie głosujących jastrzębi nie brakuje, ale nie udaje im się przeforsować swojego zdania. Zaliczani są do nich: Jens Weidemnn – szef Bundesbanku, Sabine Lautenschlager – członek zarządu EBC, była wiceprezes Bundesbanku, Yves Mersch – również w zarządzie EBC, a wcześniej szef banku centralnego Luksemburga, Klaas Knot – szef Banku Holandii, a oprócz nich jeszcze szefowie banków z Łotwy, ze Słowenii, z Estonii, Litwy, Austrii i Finlandii.
Gołębie mają w swoim gronie prezesa EBC Mario Draghiego – byłego prezesa Banku Włoch, wiceprezesa EBC Vitora Constancio – byłego szefa Banku Portugalii, Benoit Coeure – byłego wiceministra finansów we Francji, Petera Praeta – byłego członka komisji bankowej w Belgii oraz szefów banków Włoch, Hiszpanii, Belgii, Słowacji i Malty.
Neutralni pozostają m.in. szefowie banków Grecji, Portugalii, Francji i Irlandii.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama