Police ze stratą zamiast zysku. O 12 proc. do 21,9 zł za akcję spadł we wtorek kurs Zakładów Chemicznych Police. Spółka podała, że w jej raportach za 2015 r. zawyżono wartość aktywów spółki zależnej African Investment Group. Po uwzględnieniu tego błędu zamiast 164,8 mln zł skonsolidowanego zysku powinno być 71,7 mln zł straty. Raport roczny firmy zatwierdzał odwołany w kwietniu zarząd Polic. Został on zweryfikowany przez firmę audytorską KPMG. Konsekwencją pojawienia się straty jest rezygnacja z zapowiadanej dywidendy.

Polimex traci na energetyce. Firma podała, że zidentyfikowała wiele ryzyk technicznych związanych z budową bloku energetycznego w Elektrowni Kozienice. Wzrost całkowitych kosztów z nimi związanych wynosi ok. 130 mln zł. Inwestorzy po tej informacji zaczęli wyprzedawać akcje firmy, której kurs spadł na środowej sesji o 15,5 proc., do 4,27 zł za papier. Kilka lat temu firma wpadła w poważne kłopoty z powodu realizacji nierentownych kontraktów drogowych.
ikona lupy />
Dywidenda z PKO BP / Dziennik Gazeta Prawna
PKO BP wypłaci, jeśli nie przejmie. Największy krajowy bank zadeklarował przeznaczenie 1,25 mld zł na dywidendę. To niemal połowa ubiegłorocznego zysku. Na najbliższym walnym zgromadzeniu zarząd chce też podjęcia decyzji w sprawie niepodzielonego zysku z 2014 r. Ten, razem z pozostającą kwotą z zysku za 2015 r., miałby powiększyć kapitały. Niespodzianką jest proponowany termin wypłaty dywidendy – miałoby to nastąpić dopiero tuż przed Bożym Narodzeniem. Jednym z warunków dywidendy jest bowiem to, że do 8 grudnia PKO BP „nie przejmie kontroli nad bankiem lub innym podmiotem sektora finansowego”. Prezes Zbigniew Jagiełło deklarował dotychczas, że bank chce się skupić na wzroście organicznym. W najbliższym czasie powinna być opublikowana nowa strategia PKO BP, w którym niemal 30 proc. akcji należy do Skarbu Państwa.
Giełdy w Londynie i we Frankfurcie będą zwalniać. Przygotowujące się do połączenia londyńska Giełda Papierów Wartościowych i niemiecka Deutsche Boerse zamierzają zwolnić 1250 osób, czyli ok. 14 proc. całego personelu. Będzie to część programu oszczędnościowego, który ma zredukować koszty w sumie o 450 mln euro. Cięcia kosztów mają zwiększyć poparcie fuzji wśród akcjonariuszy firm. Połączenie wymaga też zgody regulatorów w obydwu krajach. Jeśli do tego dojdzie, z połączenia rynków w Londynie i we Frankfurcie powstanie operator giełdowy o łącznej kapitalizacji 21 mld funtów.
Uber z saudyjskimi miliardami. Konkurent korporacji taksówkowych w ramach kolejnej rundy finansowania pozyskał 3,5 mld dol. z saudyjskiego Public Investment Fund. W transakcji – jednej z największych, jeśli chodzi o finansowanie rozwijających się firm pozostających w prywatnych rękach – Uber został wyceniony na 62,5 mld dol. W ciągu kilku lat funkcjonowania firma otrzymała od inwestorów 11 mld dol.