statystyki

Będziemy zarabiać na informacjach publicznych. A jak robi to świat?

autor: Urszula Mirowska-Łoskot, Oprac. Jp03.06.2016, 07:16; Aktualizacja: 03.06.2016, 10:17
dokumenty, urząd, archiwum

Przypomnijmy: nowa ustawa poszerzy informacje sektora publicznego (ISP) podlegające ponownemu wykorzystaniu m.in. o zasoby biblioteczne, muzealne i archiwalne.źródło: ShutterStock

16 czerwca br. wejdzie w życie ustawa z 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz.U. z 2016 r. poz. 352; dalej: u.p.w.i.s.p.). Jak już opisywaliśmy w jednym z poprzednich numerów TGP, znacząco zwiększy ona dostęp obywateli do olbrzymich zasobów gromadzonych przez publiczny sektor. Da też możliwość wykorzystania ich w celu innym niż pierwotnie przeznaczony.

Dziś powracamy do tematu, opisując, w jaki sposób w praktyce polscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z tych zasobów, wykorzystując je – czy to w prowadzonym już biznesie, czy też w zupełnie nowym innowacyjnym modelu. Mówiąc prościej: jak mogą te zasoby skomercjalizować.

Przypomnijmy: nowa ustawa poszerzy informacje sektora publicznego (ISP) podlegające ponownemu wykorzystaniu m.in. o zasoby biblioteczne, muzealne i archiwalne. Będzie zatem można łatwiej wykorzystywać w celach komercyjnych m.in. zdigitalizowane dzieła sztuki (ich fotografie lub skany), reprodukcje materiałów archiwalnych czy publikacje elektroniczne, dane statystyczne, gospodarcze etc. Swoje zasoby szerzej udostępnią też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Państwowy Instytut Geologiczny - dzięki temu będzie można uzyskać informacje pogodowe czy na temat złóż. Wszystkie te dane – teraz otwarte dla wszystkich – szczególne znaczenie mają dla przedsiębiorców. Stanowią ogromny potencjał, który może być wykorzystany przez nich w celu tworzenia innowacyjnych produktów lub usług.

Co do zasady ISP udostępniane będą za darmo. W praktyce jednak - w sytuacjach kiedy potrzebne będą dodatkowe działania ze strony urzędów - za opłatą rekompensującą instytucjom koszty związane z ich udostępnieniem, np. za sporządzenie skanów.

O tym, że na takich danych można zarabiać, świadczą przykłady ze świata. Jak spędzić weekend z dziećmi? Z odpowiedzą na to pytanie nie mają problemu Amerykanie. Aby ułatwić rodzicom w USA planowanie wolnego czasu, powstała aplikacja MomMaps. Wykorzystując otwarte zasoby z danymi publicznymi największych amerykańskich miast, gromadzi informacje na temat parków, muzeów i innych miejsc przyjaznych dzieciom.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane