statystyki

Christensen: Grecja zaciska pasa, a efektów nie widać

autor: Lars Christensen02.06.2016, 07:26; Aktualizacja: 02.06.2016, 08:14

I znowu to samo. Grecja zawarła kolejne porozumienie z UE i MFW, które ma rozwiązać problemy z poprzednim porozumieniem. Czy raczej, jak to opisał jeden z unijnych oficjeli w rozmowie z „Financial Times”: „Jeśli wygląda to na zamiatanie problemów pod dywan, to dlatego, że tak właśnie robimy”. Innymi słowy, to porozumienie tak naprawdę nie służy rozwiązaniu, lecz uchyleniu się od rozwiązania fundamentalnego problemu.


N a czym on polega? Głównie na tym, że grecki rząd nie jest w stanie spłacać swoich długów, a Unia Europejska nie chce przyjąć tego do wiadomości. Co prawda wygląda na to, że sytuację rozumieją eksperci z  MFW i pewnie eurokraci też. Politycznie jednak taki fakt jest nie do zaakceptowania, oznaczałoby to bowiem, że przyjęta przez UE strategia radzenia sobie z kłopotami Grecji była błędna.

N iektórzy są zdania, że Grecja nie zrobiła wystarczająco dużo, by rozwiązać trapiące kraj problemy oraz że redukcja jej zadłużenia stanowiłaby zaproszenie do jeszcze poważniejszego braku odpowiedzialności ze strony Aten. Jest w tym trochę prawdy. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo trudno wyobrazić sobie sposób, w jaki Grecja miałaby spłacić swoje długi.

Co więcej, błędne jest twierdzenie, że rząd w Atenach przez te lata siedział bezczynnie. Grecja zacisnęła pasa bardziej niż którykolwiek europejski kraj. Od 200 9 r . wartość cięć w wydatkach i  zwiększonych wpływów sięgnęła 18–20 proc. PKB. Jakkolwiek by patrzeć, to zaostrzenie polityki fiskalnej niespotykanych rozmiarów.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane