statystyki

Christensen: Grecja zaciska pasa, a efektów nie widać

autor: Lars Christensen02.06.2016, 07:26; Aktualizacja: 02.06.2016, 08:14

I znowu to samo. Grecja zawarła kolejne porozumienie z UE i MFW, które ma rozwiązać problemy z poprzednim porozumieniem. Czy raczej, jak to opisał jeden z unijnych oficjeli w rozmowie z „Financial Times”: „Jeśli wygląda to na zamiatanie problemów pod dywan, to dlatego, że tak właśnie robimy”. Innymi słowy, to porozumienie tak naprawdę nie służy rozwiązaniu, lecz uchyleniu się od rozwiązania fundamentalnego problemu.


N a czym on polega? Głównie na tym, że grecki rząd nie jest w stanie spłacać swoich długów, a Unia Europejska nie chce przyjąć tego do wiadomości. Co prawda wygląda na to, że sytuację rozumieją eksperci z  MFW i pewnie eurokraci też. Politycznie jednak taki fakt jest nie do zaakceptowania, oznaczałoby to bowiem, że przyjęta przez UE strategia radzenia sobie z kłopotami Grecji była błędna.

N iektórzy są zdania, że Grecja nie zrobiła wystarczająco dużo, by rozwiązać trapiące kraj problemy oraz że redukcja jej zadłużenia stanowiłaby zaproszenie do jeszcze poważniejszego braku odpowiedzialności ze strony Aten. Jest w tym trochę prawdy. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo trudno wyobrazić sobie sposób, w jaki Grecja miałaby spłacić swoje długi.

Co więcej, błędne jest twierdzenie, że rząd w Atenach przez te lata siedział bezczynnie. Grecja zacisnęła pasa bardziej niż którykolwiek europejski kraj. Od 200 9 r . wartość cięć w wydatkach i  zwiększonych wpływów sięgnęła 18–20 proc. PKB. Jakkolwiek by patrzeć, to zaostrzenie polityki fiskalnej niespotykanych rozmiarów.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane