statystyki

Krajowa Spółka Cukrowa na zakręcie: Prywatyzacja albo chaos

autor: Aneta Oksiuta02.06.2016, 07:26; Aktualizacja: 02.06.2016, 08:14
buraki cukrowe-rolnictwo

KSC ma 40 proc. udziałów w krajowym rynkuźródło: ShutterStock

Związkowcy KSC chcą udziałów, ale rząd raczej im ich nie da. Różnica zdań może doprowadzić do konfliktu pomiędzy rolnikami a PiS. Na piątek minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz zaprosił do siebie przedstawicieli plantatorów buraka cukrowego, pracowników oraz zarząd Krajowej Spółki Cukrowej.

– Podczas spotkania będzie poruszana kwestia obecnej sytuacji spółki oraz perspektyw jej działalności – poinformowało DGP biuro prasowe Ministerstwa Skarbu Państwa. To pierwsze takie spotkanie w tym składzie, od kiedy resortem (od pół roku) kieruje minister powołany przez Prawo i Sprawiedliwość. Plantatorzy twardo stoją na stanowisku, że obecny rząd „dobrej zmiany” doprowadzi w końcu do prywatyzacji spółki, której proces ciągnie się od kilku lat. I z takim stanowiskiem idą na piątkowe spotkanie. Jak sami mówią, kończy im się już cierpliwość.

– Oczekujemy prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej zgodnie z ustawą. Chcemy, aby spółka stała się własnością plantatorów i cukrowników. Nie chcemy od tego odstąpić. Uważamy, że model, który zakłada pewną symbiozę między tymi, którzy dostarczają buraki – czyli plantatorami, i tymi, którzy je przetwarzają na cukier, może dawać gwarancję ciągłości firmy. Takie rozwiązania funkcjonują w Niemczech i we Francji. I z takim stanowiskiem idziemy na spotkanie do ministra skarbu państwa – mówi DGP Krzysztof Nykiel, prezes zarządu Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

Głównym założeniem prywatyzacji KSC jest przekazanie władztwa spółki uprawnionym, gdyż ma to zagwarantować utrzymanie w długiej perspektywie czasowej plantatorsko-pracowniczego charakteru spółki. Na prywatyzację KSC czeka ok. 18 tys. osób – tyle ma prawo zakupu akcji spółki. Umożliwia im to ustawa o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym – z 1994 r., oraz rozporządzenie Rady Ministrów – w sprawie programu prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej – z 2004 r.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane