statystyki

Krajowa Spółka Cukrowa na zakręcie: Prywatyzacja albo chaos

autor: Aneta Oksiuta02.06.2016, 07:26; Aktualizacja: 02.06.2016, 08:14
buraki cukrowe-rolnictwo

KSC ma 40 proc. udziałów w krajowym rynkuźródło: ShutterStock

Związkowcy KSC chcą udziałów, ale rząd raczej im ich nie da. Różnica zdań może doprowadzić do konfliktu pomiędzy rolnikami a PiS. Na piątek minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz zaprosił do siebie przedstawicieli plantatorów buraka cukrowego, pracowników oraz zarząd Krajowej Spółki Cukrowej.

– Podczas spotkania będzie poruszana kwestia obecnej sytuacji spółki oraz perspektyw jej działalności – poinformowało DGP biuro prasowe Ministerstwa Skarbu Państwa. To pierwsze takie spotkanie w tym składzie, od kiedy resortem (od pół roku) kieruje minister powołany przez Prawo i Sprawiedliwość. Plantatorzy twardo stoją na stanowisku, że obecny rząd „dobrej zmiany” doprowadzi w końcu do prywatyzacji spółki, której proces ciągnie się od kilku lat. I z takim stanowiskiem idą na piątkowe spotkanie. Jak sami mówią, kończy im się już cierpliwość.

– Oczekujemy prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej zgodnie z ustawą. Chcemy, aby spółka stała się własnością plantatorów i cukrowników. Nie chcemy od tego odstąpić. Uważamy, że model, który zakłada pewną symbiozę między tymi, którzy dostarczają buraki – czyli plantatorami, i tymi, którzy je przetwarzają na cukier, może dawać gwarancję ciągłości firmy. Takie rozwiązania funkcjonują w Niemczech i we Francji. I z takim stanowiskiem idziemy na spotkanie do ministra skarbu państwa – mówi DGP Krzysztof Nykiel, prezes zarządu Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

Głównym założeniem prywatyzacji KSC jest przekazanie władztwa spółki uprawnionym, gdyż ma to zagwarantować utrzymanie w długiej perspektywie czasowej plantatorsko-pracowniczego charakteru spółki. Na prywatyzację KSC czeka ok. 18 tys. osób – tyle ma prawo zakupu akcji spółki. Umożliwia im to ustawa o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym – z 1994 r., oraz rozporządzenie Rady Ministrów – w sprawie programu prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej – z 2004 r.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane