statystyki

Miller: Dlaczego Indie wyprzedzają Chiny

autor: not. mt gk18.05.2016, 07:40; Aktualizacja: 18.05.2016, 08:57
Chiny, biznes

Ludzie muszą decydować o dalszych losach politycznych państwa. To zaś stanowi wielką przewagę Indii. Premier Narendra Modi ma silny mandat społeczny, dzięki czemu może walczyć z korupcją i rozbudowywać sektor hi-tech.źródło: ShutterStock

Chiny i Indie, mimo potężnych problemów wewnętrznych, stają się powoli globalnymi liderami. Oczywiście ogromnym problemem obniżającym PKB w przypadku Chin jest korupcja, choć jest ona do pewnego stopnia kontrolowana. Wadą tej kontroli jest to, że rząd nie dopuszcza do siebie żadnej, nawet konstruktywnej krytyki. Tymczasem siłą demokracji jest właśnie to, że możemy spokojnie krytykować polityków i ich czyny.

Ludzie muszą decydować o dalszych losach politycznych państwa. To zaś stanowi wielką przewagę Indii. Premier Narendra Modi ma silny mandat społeczny, dzięki czemu może walczyć z korupcją i rozbudowywać sektor hi-tech. Ludzie chcą się rozwijać, bo wiedzą, że to, co stworzą, będzie należało do nich. W Chinach jest inaczej. Gdy władza ma taką potrzebę, wyrzuca cię z domu, równając go z ziemią. To ułatwia budowę infrastruktury, jednak straty społeczne są dużo większe.

Jakiś czas temu można było porównać wizyty indyjskich i chińskich dygnitarzy w Ameryce. Na bankiet z najważniejszymi ludźmi chińskiej polityki zostali zaproszeni głównie urzędnicy, dyplomaci i politycy. Dwa tygodnie później podobną wizytę odbył premier Indii. Wówczas, ku niezadowoleniu władz chińskich, na przyjęciu pojawili się przedstawiciele najbogatszych amerykańskich firmMicrosoftu, PepsiCo, Procter & Gamble. Hindusi zrobili fantastyczne wrażenie. Oni wiedzą, jak prowadzić globalny biznes.

To duży problem dla Chin – jak stworzyć ogólnoświatowe firmy i wyszkolić menedżerów oraz jak skutecznie wdrażać rozwiązania z innych krajów. To trudne zadanie wymaga przebudowy całego systemu edukacji. Indiom ta sztuka się udała. System edukacyjny Indii przygotowuje do samodzielnego myślenia i działania na własną rękę. A drugim fundamentem sukcesu jest właśnie demokracja. W systemie demokratycznym ludzie, by coś osiągnąć, nie muszą należeć do partii. Wystarczy zapisać się do jakiejś organizacji i powiedzieć sobie: „Zrobię wszystko, by być na jej szczycie”. I wspinają się na samą górę dzięki własnym umiejętnościom.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • drago(2016-05-18 11:21) Zgłoś naruszenie 50

    HEHE. Tyle mogę napisać pod tym artykułem, chyba autor nigdy nie był w Indiach ani w Chinach. Po pierwsze jeśli Indie będą podążać drogą jaką podążają to nigdy! nie wyprzedzą Chin(per capita nie wyprzedzą nawet jakby Indie poszły drogą Chin). Korupcja w Indiach to jest całkowicie inny, zdecydowanie wyższy poziom niż Chinach. Infrastruktura - kompletne zero. I w zakresie dróg, kolei jak i zwykłych ubikacji. Edukacja, tutaj także kompletne zero, oprócz jednej dziedziny IT. Kolejny problem przeludnienie i skażenie środowiska nieporównywalnie większe niż w Chinach. P.s W 1980 Indie były bogatsze od Chin a teraz... Indie 1600 nominal gdp per capita vs 8000 Chiny. Całość gospodarki Indie - 2,051,228 Chiny - 10,356,508.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane