Aż 76% polskich menedżerów uznało, że Umowa o Transatlantyckim Handlu i Partnerstwie Inwestycyjnym (TTIP) pomiędzy UE i USA nie będzie miała wpływu na ich firmy, wynika z najnowszego raportu "Deloitte CFO Survey 2016 H1". Największymi zwolennikami umowy TTIP są CFO ze Szwecji, Belgii, Portugalii i Niemiec, zaś w przypadku Polski - 16% polskich CFO uważa tę umowę za korzystną.

"Być może przedsiębiorstwa, w których pracują menedżerowie nie prowadzą stosunków handlowych z USA lub nie rozumieją wpływu tych regulacji na biznes w Europie" - czytamy w komunikacie.

Zwolennicy TTIP w przeprowadzonym badaniu uważają, że ułatwi ona wzajemną wymianę gospodarczą, co zwiększyłoby - ich zdaniem - wzrost gospodarczy Europy i USA, zaś przeciwnicy tej regulacji widzą w niej ograniczenie wolności poszczególnych krajów w zakresie legislacji.

W przypadku poszczególnych sektorów gospodarki - największymi zwolennikami umowy pomiędzy USA a EU jest branża produkcyjna - 35% firm z EU, zaś w przypadku Polski - 19% firm.

Negocjowana umowa TTIP, jeśli wejdzie wejdzie w życie, dotyczyć będzie handlu towarami, usługami oraz przepływu inwestycji. 13. runda negocjacji odbyła się w kwietniu br. w Nowym Jorku.

Deloitte CFO Survey to badanie opinii dyrektorów finansowych (CFO) największych firm w Europie. W tej edycji badanie objęło 17 krajów Europy: Austrię, Belgię, Finlandię, Francję, Niemcy, Irlandię, Włochy, Holandię, Norwegię, Polskę, Portugalię, Rosję, Hiszpanię, Szwecję, Szwajcarię, Turcję i Wielką Brytanię. Wzięło w nim udział blisko 1500 dyrektorów finansowych. Podobne badania cykliczne prowadzone są przez Deloitte na całym świecie.

Badanie przeprowadzono w okresie od stycznia do kwietnia 2016 r.