Temat zakazu handlu w niedzielę powraca przy okazji kolejnych kampanii wyborczych i rozliczeń z ich obietnic. Zapowiedzi zmiany w tym zakresie pojawiły się wśród przedwyborczych obietnic KO i Trzeciej Drogi. Co robi rząd w tej sprawie? Czy prowadzone są prace dotyczące zmian w ustawodawstwie? Czy zakaz handlu w niedzielę będzie zniesiony?

Zakaz handlu w niedzielę: Aktualny stan prawny

Zakaz handlu obowiązuje od 2018 r. i zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni w placówkach handlowych zakazany jest:

  • handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
  • powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Ustawa dopuszcza jednak pewne wyjątki, ponieważ z przywołanych przepisów wynika, że zakaz ten nie obejmuje niektórych rodzajów działalności. Dotyczy on, m.in. stacji paliw, aptek i punktów aptecznych, placówek pocztowych, gastronomii czy kwiaciarni. Ustawa dopuszcza także odstępstwa wynikające z sposobu prowadzenia działalności gospodarczej. To nie wszystko, bowiem przepisy przewidują 7 wyjątków w postaci niedziel handlowych przypadających w:

  • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
  • ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Jakie były przedwyborcze obietnice w sprawie zakazu handlu w niedzielę?

Zniesienie ograniczeń w niedzielnym handlu było jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. W swoim programie "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządu" deklarowała zniesieniu zakazu handlu w niedzielę: "Zniesiemy zakaz handlu w niedziele, ale każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne". Zmian w tym zakresie chciała również Trzecia Droga. Postulowała ona jednak o wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Przeciwna zniesieniu zakazu handlu w niedzielę była z kolei Lewica, której przedstawicielka jest obecnie ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska.

Rząd: "Nie są prowadzone prace dotyczące zmian w tym obszarze"

W sprawie zniesienia zakazu handlu w niedzielę niewiele się dzieje, przynajmniej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort oficjalnie poinformował – w odpowiedzi na pytanie serwisu "Business Insider" – że "w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone prace dotyczące zmian we wspomnianym obszarze", zaś sama Minister Dziemianowicz-Bąk mówiła wcześniej na antenie TVN24, iż "zniesienie zakazu handlu w niedziele nie jest najważniejszym zadaniem dla jej resortu".