statystyki

Tim Clapham: 146 osób, które kontrolują świat

autor: Tim Clapham06.05.2016, 07:58; Aktualizacja: 06.05.2016, 07:58
pieniądze, finanse, gospodarka

Czy elity polityczne nie zdają sobie sprawy z istnienia problemu rosnących nierówności społecznych, czy są tak związane z korporacjami, że nie chcą dostrzec oczywistych rzeczy?źródło: ShutterStock

Poprosiłem moich studentów o posłuchanie/obejrzenie dowolnej prezentacji wideo związanej z zagadnieniami ekonomii lub psychologii ekonomicznej oraz napisanie jej streszczenia. Bardzo mnie ciekawiło, co wybiorą, bo przecież ci młodzi ludzie należą do pokolenia, które w 2050 r. będzie zajmowało kluczowe stanowiska kierownicze. Dlatego starałem się im ani nie podpowiadać, ani niczego im nie sugerować (choć każdy nauczyciel akademicki przyzna, że bezwzględny obiektywizm jest równie możliwy co istnienie jednorożców i rusałek).

Większość wybrała najprostsze rozwiązanie: konferencje TED. Dla tych, którzy nigdy o nich nie słyszeli (podobnież jeszcze można spotkać takie osoby) – to prowadzone przez biznesmenów, naukowców, polityków czy działaczy społecznych prezentacje poświęcone technologii, rozrywce i projektowaniu (Technology, Entertainment and Design), które zwykle trwają od 10 do 15 minut (ale nie dłużej niż 18 minut). Choć krótkie, to dostarczają wielu ciekawych informacji. Bawią i zmuszają do myślenia. Polecam TED. To ciekawe doświadczenie, nawet jeśli nie zawsze będziecie się zgadzać z punktem widzenia występującej osoby.

Potem sprawdzałem wypracowania, w których najczęściej przewijały się kluczowe tematy współczesnego dyskursu politycznego. Fakt, że młodzi ludzie wybrali te, a nie inne zagadnienia, świadczy o tym, że w niedalekiej przyszłości to właśnie one będą dominowały w debacie publicznej. Streszczane przez studentów wystąpienia dotyczyły przeróżnych kwestii: od mrocznych, takich jak Darkweb, czyli ciemnej strony internetu (ponoć pełnej handlarzy narkotyków i płatnych zabójców), przez pouczające (biedni są dobrymi przedsiębiorcami, tylko trzeba dać im szansę) aż po ezoteryczne (sposób, w który w tym czy innym języku wyraża się czas przyszły, jest wskaźnikiem stosunku do oszczędzania posługujących się tym językiem narodów). W pracach cały czas pojawiały się dwa powiązane z sobą tematy. Jeden to przyszłość pracy, na którą wpływ ma rewolucja technologiczna, drugi – wzrost nierówności dochodów.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane