statystyki

Christensen: Bogu dzięki za płynny kurs złotego. Z euro byłoby gorzej

autor: Lars Christensen28.04.2016, 08:56; Aktualizacja: 28.04.2016, 09:22
Na sukces sprzed siedmiu lat złożyło się wiele czynników, a poprzedni rząd rzecz jasna skłaniał się ku twierdzeniu, że wszystko to Polacy zawdzięczają świetnej polityce władz.

Na sukces sprzed siedmiu lat złożyło się wiele czynników, a poprzedni rząd rzecz jasna skłaniał się ku twierdzeniu, że wszystko to Polacy zawdzięczają świetnej polityce władz.źródło: ShutterStock

Polacy często przypominają i wciąż będą przypominać obcokrajowcom, że ich kraj był jedynym państwem Unii Europejskiej, które w 2009 r. odnotowało wzrost produktu krajowego brutto.

 Na sukces sprzed siedmiu lat złożyło się wiele czynników, a poprzedni rząd rzecz jasna skłaniał się ku twierdzeniu, że wszystko to Polacy zawdzięczają świetnej polityce władz.

Ale kluczowym powodem, dla którego szok wynikający ze światowego kryzysu finansowego nie spowodował w Polsce znaczących problemów, było to, że kraj ten utrzymuje płynny kurs złotego. W tym sensie zakrawa na ogromny paradoks, że ówczesny rząd Polski agresywnie oskarżał „obcych spekulantów” o osłabianie złotego i utrzymywał, że to zjawisko było czymś złym. Tymczasem faktem jest, że gwałtowny spadek wartości waluty pod koniec 2008 r. i na początku 2009 r. uratował polską gospodarkę przed recesją o dużych rozmiarach.

Jeśli spojrzymy na dane makroekonomiczne państw europejskich po 2008 r., zauważymy, że w rzeczywistości państwa, które utrzymywały płynny kurs walutowy – takie jak Polska czy Szwecja – ogólnie miały znacząco lepsze wyniki niż państwa z kursem sztywnym, jak Dania czy Bułgaria. Poza tym trzeba też wziąć pod uwagę państwa strefy euro, które de facto wszystkie utrzymują „sztywne kursy walutowe”. Większość z nich wykazywało bardzo słabe dane dotyczące wzrostu gospodarczego.

Sukcesy „pływaków” często są przypisywane faktowi, że państwa te mogą używać swoich walut – przynajmniej w krótkim okresie – do poprawy własnej konkurencyjności. Jednak nie jest to najważniejszy efekt posiadania płynnego kursu walutowego. Ważniejsze jest to, że płynny kurs umożliwia bankowi centralnemu łagodzenie polityki pieniężnej, by ograniczać szoki wewnętrzne (na przykład zaostrzenie polityki fiskalnej lub niestabilność polityczną) i zewnętrzne (na przykład niższy wzrost w państwach Unii Europejskiej). To właśnie nazywamy suwerennością pieniężną.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (7)

 • To juz koniec Swiata dla PO-PSL-KOD-Petru, Sorosa (2016-04-28 10:20) Zgłoś naruszenie 60

  Suwerennosc Panstwowa i suwerennosc walutowa podstawa polskiej polityki gospodarczej ! ! ! Precz z kolchozem, z niemieckim Kulti-Multi !

  Odpowiedz
 • Mały Jaś(2016-04-28 17:48) Zgłoś naruszenie 40

  Nie zapominajmy o obniżeniu podatku PIT przez rząd koalicyjny po przywództwem PIS, dzięki któremu ludziom zostało więcej w kieszeni.

  Odpowiedz
 • Tylko dzieki BLOGOSLAWIENSTWU Bozemu ocalimy sie.(2016-04-28 10:10) Zgłoś naruszenie 30

  Bogu dzieki za opieka nad Polska !

  Odpowiedz
 • Leszek(2016-04-29 07:49) Zgłoś naruszenie 30

  A gdzie grecja też była wtedy zieloną wyspą na papierze niestety

  Odpowiedz
 • szok(2016-04-29 08:53) Zgłoś naruszenie 30

  Przecież GUS podał, że była recesja w Polsce

  Odpowiedz
 • Trader_Ropa(2016-05-12 09:09) Zgłoś naruszenie 10

  Handlujesz na rynku walutowym Forex? Może jesteś osobą początkującą? Sprawdź czy stosujesz 10 praktycznych porad skutecznego handlu. POBIERZ DARMOWY EBOOK : http://www.consiliuminvest.pl/10porad/index.html

  Odpowiedz
 • no tak(2016-04-29 16:25) Zgłoś naruszenie 00

  Debil myśli, że będę dziękował Bogu za okradanie mnie przez rząd ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane