statystyki

Jak założyć działalność gospodarczą

autor: Jan Ludwikowski26.04.2016, 17:30
wizytówka, biznes

Czy zawieszenie pracy firmy daje pewne korzyści?źródło: ShutterStock

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ Choć praca etatowa jest źródłem stabilizacji i gwarancją uzyskiwania comiesięcznych dochodów, wielu marzy o własnej firmie. Któż nie chciałby sam sobie być szefem? Najważniejsze są pierwsze kroki. Dlatego podpowiadamy, jak właściwie postępować na początkowym etapie prowadzenia biznesu.

Czy założenie działalności wiąże się z kosztami

Zamierzam otworzyć sklep internetowy – mówi pani Agnieszka. – W jaki sposób mam złożyć wniosek? Czy dużo mnie to będzie kosztowało – pyta.

NIE

Pytanie czytelniczki wskazuje, że zamierza prowadzić biznes w oparciu o jednoosobową działalność gospodarczą. Koszty takiej inicjatywy są ograniczone do minimum. Po stworzeniu biznesplanu należy zarejestrować działalność. Procedura została znacznie uproszczona i obecnie wystarczy złożyć bezpłatny wniosek w formie elektronicznej. Aby to zrobić, należy wejść na stronę firma.gov.pl. Oprócz wniosku o nadanie numeru REGON czytelniczka będzie zobowiązana podać dane wymagane przez ZUS i urząd skarbowy. Pani Agnieszka uniknie tym samym osobistej wizyty w tych instytucjach. Koszty na początkowym etapie mogą się wiązać co najwyżej z założeniem rachunku bankowego i zakupem firmowej pieczątki.

Podstawa prawna

Art. 25 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.).

Czy dotację unijną trzeba będzie oddać

Marzę o własnym salonie fryzjerskim – pisze pani Karolina. – Jako bezrobotna mogę otrzymać środki na rozpoczęcie działalności. W urzędzie pracy poinformowano mnie, że pieniędzy nie trzeba zwracać. Jednak moja znajoma musiała oddać uzyskaną kwotę. Czy pomoc pieniężna podlega zwrotowi – pyta czytelniczka.

NIE

Co do zasady wsparcie przekazane przez urząd pracy nie podlega zwrotowi. Wystarczy w ciągu 12 miesięcy po otrzymaniu dotacji wciąż prowadzić działalność gospodarczą. Beneficjenci powinni po upływie roku przedstawić dokumentację , która to potwierdzi Ci, którzy tego nie wykażą, zostaną zobowiązani do zwrotu środków. Warunkiem zatrzymania pieniędzy jest ich wydatkowanie na cele związane z prowadzonym biznesem. Ponadto w okresie 12 miesięcy od otrzymania wsparcia nie wolno podjąć innego zatrudnienia ani zawiesić działalności.

Podstawa prawna

Par. 6, par. 7, par. 8 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 23 kwietnia 2012 r., w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1041).


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-04-26 19:21) Zgłoś naruszenie 00

    Milion firm , na moje oko , zostało w POlsce rozkradzionych przez mafię państwową , z elementem kryminalnym do spółki - i łańcuchowymi przebierańcami na czele . Czy coś się zmieniło na lepsze ?-nie , PiS też kradnie , nie mniej , niż POprzednicy .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane