statystyki

Rząd rozczarowany wpływami od banków

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki27.04.2016, 08:53; Aktualizacja: 27.04.2016, 11:44
bank, bankowość, finanse, oszczędność

276 mld zł tyle mają wynieść dochody podatkowe budżetu w 2016 r.źródło: ShutterStock

Dochody z podatków sektorowych w tym roku mogą być nawet o ponad jedną trzecią mniejsze od planowanych. Zabraknąć może 3 mld zł.

Tylko 364 mln zł uzyskało w marcu Ministerstwo Finansów z podatku od instytucji finansowych. Jeśli dochody z najważniejszego z podatków sektorowych będą zbierane w takim tempie w kolejnych miesiącach, to do budżetu wpłynie zeń ok. 3,6 mld zł zamiast planowanych 5,5 mld zł. Z podatku handlowego jak dotąd budżet nie dostaje nic – bo wprowadzenie tej daniny ma duże opóźnienie. Minister finansów Paweł Szałamacha mówił wczoraj w radiowej Trójce, że projekt zostanie przedstawiony za kilka dni. W tegorocznym budżecie zapisano 2 mld zł wpływów z tego podatku.

Ministerstwo Finansów z niskich wpływów z podatku bankowego nie robi tragedii. I nie przekreśla prognozy dochodów w całym roku (5,5 mld zł). Zwraca uwagę na kilka czynników, które mogły zaważyć na wielkości wpływów. Najważniejszy: banki aktywnie zaczęły dostosowywać strukturę swoich aktywów, jeszcze przed wprowadzeniem podatku wyraźnie zwiększając zakupy obligacji skarbowych. Obligacje są zwolnione z podatku, w związku z czym bardziej opłaca się mieć je w swoich portfelach niż np. gotówkę. Wartość obligacji w posiadaniu banków wzrosła z 171,5 mld zł na koniec 2015 r. do 206,2 mld zł w lutym.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Aby do nowych wyborów(2016-04-27 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    Oszołomy myślały, że banki i markety utrzymają całe państwo, a one będą tylko beztrosko "rządzić" i tworzyć ustawowe buble w stylu ustawy rolnej oraz wdrażać inne poronione pomysły.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane