statystyki

Rząd rozczarowany wpływami od banków

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki27.04.2016, 08:53; Aktualizacja: 27.04.2016, 11:44
bank, bankowość, finanse, oszczędność

276 mld zł tyle mają wynieść dochody podatkowe budżetu w 2016 r.źródło: ShutterStock

Dochody z podatków sektorowych w tym roku mogą być nawet o ponad jedną trzecią mniejsze od planowanych. Zabraknąć może 3 mld zł.

Tylko 364 mln zł uzyskało w marcu Ministerstwo Finansów z podatku od instytucji finansowych. Jeśli dochody z najważniejszego z podatków sektorowych będą zbierane w takim tempie w kolejnych miesiącach, to do budżetu wpłynie zeń ok. 3,6 mld zł zamiast planowanych 5,5 mld zł. Z podatku handlowego jak dotąd budżet nie dostaje nic – bo wprowadzenie tej daniny ma duże opóźnienie. Minister finansów Paweł Szałamacha mówił wczoraj w radiowej Trójce, że projekt zostanie przedstawiony za kilka dni. W tegorocznym budżecie zapisano 2 mld zł wpływów z tego podatku.

Ministerstwo Finansów z niskich wpływów z podatku bankowego nie robi tragedii. I nie przekreśla prognozy dochodów w całym roku (5,5 mld zł). Zwraca uwagę na kilka czynników, które mogły zaważyć na wielkości wpływów. Najważniejszy: banki aktywnie zaczęły dostosowywać strukturę swoich aktywów, jeszcze przed wprowadzeniem podatku wyraźnie zwiększając zakupy obligacji skarbowych. Obligacje są zwolnione z podatku, w związku z czym bardziej opłaca się mieć je w swoich portfelach niż np. gotówkę. Wartość obligacji w posiadaniu banków wzrosła z 171,5 mld zł na koniec 2015 r. do 206,2 mld zł w lutym.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Aby do nowych wyborów(2016-04-27 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    Oszołomy myślały, że banki i markety utrzymają całe państwo, a one będą tylko beztrosko "rządzić" i tworzyć ustawowe buble w stylu ustawy rolnej oraz wdrażać inne poronione pomysły.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane