statystyki

Letni blues dla strefy euro

autor: Lars Christensen20.04.2016, 07:45; Aktualizacja: 20.04.2016, 09:40

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ostatnio włoski i hiszpański rząd jednocześnie oświadczyły, że muszą negatywnie zweryfikować prognozy tegorocznych deficytów budżetowych. Podobne obawy dotyczą też Grecji i Portugalii.

Na początku kwietnia szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde wyraziła zdecydowane zastrzeżenia co do możliwości osiągnięcia przez Grecję zakładanych przez nią celów fiskalnych.

Na razie rynki w miarę spokojnie reagują na rosnące obawy co do sytuacji fiskalnej w państwach Europy Południowej, niemniej jednak opłacalność włoskich, hiszpańskich i portugalskich obligacji ostatnio wzrosła w odniesieniu do poziomu opłacalności papierów niemieckich. Wszystko to rodzi pytanie, czy nie będziemy wkrótce świadkami powrotu do finansowego zamieszania w strefie euro. Ostatniego lata w centrum uwagi europejskich rynków był kryzys polityczny i gospodarczy w Grecji. Nie możemy wykluczyć, że i zbliżające się lato upłynie pod znakiem obaw o kondycję strefy euro. Możemy mieć pecha i zamiast o wiosennym bluesie zacząć mówić o  letnim kryzysie.

Najczęściej spotykana teza głosi, że kryzys w strefie euro jest kryzysem zadłużenia. Nie należy jednak zapominać, że jest to przede wszystkim kryzys wzrostu. Powodem, dla którego Europejczycy z Południa kontynuują walkę o wskaźniki fiskalne, jest przede wszystkim to, że ani realny, ani nominalny PKB w żadnym z państw południowoeuropejskich nie jest nawet zbliżony do poziomu sprzed kryzysu. Logiczna konsekwencja jest taka, że wskaźnik długu do PKB wystrzelił w górę. Można powiedzieć, że mamy problem zarówno z licznikiem, jak i z  mianownikiem tego wskaźnika. Oznacza to też, że za każdym razem, kiedy mamy do czynienia ze spadkiem nominalnego PKB, pojawiają się problemy fiskalne. To jest dokładnie to, co obserwujemy obecnie.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane