statystyki

Gdy to możliwe, GUS wykorzystuje dane gromadzone przez administrację

autor: Dominik Dąbrowski19.04.2016, 07:46; Aktualizacja: 19.04.2016, 11:09

Zasady prowadzenia badań statystycznych wyznacza ustawa o statystyce publicznej (Dz.U. z 1995 r. nr 88, poz. 439 ze zm.). Jej art. 30 ust. 1 pkt 3 nakłada na podmioty gospodarki narodowej obowiązek przekazywania nieodpłatnie danych dotyczących prowadzonej działalności i jej wyników, zgodnie z programem badań statystycznych statystyki publicznej ustalonym na dany rok przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia. Zawartość programu badań statystyki publicznej jest co roku szeroko konsultowana z poszczególnymi grupami interesariuszy.

Roczne badanie (SP-3) najmniejszych przedsiębiorstw jest prowadzone przez GUS od 1991 r. Zapotrzebowanie na wyniki tego badania składa wielu użytkowników, dane te są również niezbędne do wypełniania zobowiązań informacyjnych w zakresie i terminach nałożonych zarówno przez prawo krajowe, jak i międzynarodowe. Zakres formularza jest co roku dyskutowany i dostosowywany do potrzeb użytkowników, w tym także przedsiębiorstw i zrzeszających je organizacji. W miarę możliwości usuwane są pozycje, które już nie są niezbędne, a każde wystąpienie o poszerzenie formularza jest szczegółowo analizowane. W ostatnim roku, dzięki integracji ze sprawozdaniami PL (badanie panelowe nowo powstałych przedsiębiorstw), możliwe było znaczne ograniczenie pytań skierowanych do nowo powstałych podmiotów.

Dane zbierane od wylosowanych podmiotów na jednym formularzu SP-3 są wykorzystywane wtórnie w wielu badaniach statystycznych, stanowią podstawowe źródło informacji o mikroprzedsiębiorstwach, rodzajach prowadzonej przez nie działalności i jej rozmieszczeniu terytorialnym, a także ich wynikach ekonomiczno-finansowych, zatrudnieniu i wynagrodzeniach. Są też niezbędnym elementem rachunków narodowych i regionalnych, a na poziomie międzynarodowym – strukturalnej statystyki przedsiębiorstw.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane