Gospodarka: Deficyt spadł. Ale teraz znów może zacząć rosnąć

autor: Marek Chądzyński04.04.2016, 07:21; Aktualizacja: 04.04.2016, 08:20
Gospodarka

GUS podał wstępny wynik deficytu finansów publicznych za ubiegły rok. Według urzędu wyniósł on 2,5 proc. PKB.źródło: ShutterStock

Rządowi trudno będzie powtórzyć tak dobry wynik w finansach, jaki w 2015 r. osiągnęli poprzednicy.

GUS podał wstępny wynik deficytu finansów publicznych za ubiegły rok. Według urzędu wyniósł on 2,5 proc. PKB. To nie tylko mniej niż w 2014 r. (3,3 proc. PKB) i lepiej niż prognozowano (około 2,9 proc.) – to najniższy deficyt od 2007 r., kiedy polska gospodarka była w szczytowym okresie dobrej koniunktury (wówczas dziura w finansach zmalała do 1,9 proc. PKB).

Co więcej, spadek deficytu to kontynuacja trendu zapoczątkowanego w 2011 r. A na to szczególną uwagę zwraca Komisja Europejska. Dla KE jednostkowy wynik za rok jest mniej istotny od tego, czy kraj członkowski rzeczywiście stara się ograniczyć deficyt na trwałe. Komisja za dobrą monetę wzięła deklaracje poprzedniego rządu, że nie zamierza ze ścieżki obniżenia deficytu schodzić. Stąd zdjęcie procedury nadmiernego deficytu już w połowie 2015 r.

Spadek deficytu w 2015 r. to w dużym stopniu zasługa samorządów. W ubiegłym roku dziura w ich finansach miała wynieść 7,3 mld zł. Wszystko wskazuje zaś na to, że samorządy miały nadwyżkę 2,5 mld zł.

– Część inwestycji planowanych na 2015 r. samorządy przełożyły na później. Można oczywiście się zastanawiać, czy to dobrze z punktu widzenia dynamiki PKB, ale lepiej chyba, by finansowanie inwestycji odbywało się tak, by nie powodować zbyt dużych perturbacji w finansach publicznych – mówi Jarosław Janecki, ekonomista Societe Generale.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane