statystyki

Apetyt Polaków na certyfikowaną żywność

autor: Patrycja Otto24.03.2016, 09:07; Aktualizacja: 24.03.2016, 09:32
W bieżącym roku pierwszy raz od 2007 r. liczba producentów certyfikowanej żywności może się zmniejszyć.

W bieżącym roku pierwszy raz od 2007 r. liczba producentów certyfikowanej żywności może się zmniejszyć.źródło: ShutterStock

Ubiegły rok obfitował w premiery tradycyjnych i regionalnych towarów. Ten urodzaj to głównie zasługa sadowników i jabłka grójeckiego.

Liczba wytwórców produktów chronionych przez przepisy unijne, czyli takich, których regionalny i tradycyjny charakter jest potwierdzony odpowiednim certyfikatem, na koniec 2015 r. wyniosła 749. Oznacza to wzrost o 74 proc. w porównaniu do 2014 r. – wynika z danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba takich produktów zwiększyła się o ponad 230 proc.

Tak duży przyrost w ostatnim roku to zasługa sadowników. Po tym, jak zaczęły się problemy ze sprzedażą jabłek po wprowadzeniu embarga przez Rosję, zaczęli oni poszukiwać sposobów na przetrwanie na rynku. Najlepszym okazało się postawienie na produkcję wysokiej jakości odmian, w tym zwłaszcza certyfikowanego jabłka grójeckiego. W efekcie liczba jego producentów zwiększyła się w ostatnim roku ponad dziesięciokrotnie – z 37 do 376. W tym dojdą kolejni.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane